Kent İçi Ulaşımda Tek Bilet Dönemi

Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş
icon
icon
icon
icon
icon

Kent içi ulaşıma yepyeni bir sistem getiren “ Aktarmalı Ulaşım Sistemi “ ile şehiriçi otobüs hatları ve iki ayrı ring sistemi aktarma merkeziyle birbirine bağlanmıştır. Böylelikle şehiriçine kadar sarkan toplu ulaşım hatları Başçeşme mezarlığı karşısı, Deve Loncası, Doğumevi, Valilik ve Orduevi bölgelerinde kesilerek, daha kısa hatlar oluşturulmuş; şehiriçi trafiğine girmeyerek zaman kazanan araçlar sayesinde hem güzergahlar hem de seferler revize edilmiştir.

Bu sistem trafiği düzene sokarak yaşanan sorunları en aza indirgemiştir. Şehir merkezindeki araç ve trafik yoğunluğu azaldığından buralardaki mevcut görüntü, çevre ve gürültü kirliliği de son bulmuştur.
Yeni kurulacak sistemdeki araç takip programı sayesinde toplu taşımada ulaşım tek merkezden kontrol edilecek; kentiçi toplu ulaşımla ilgili her türlü istatistiki bilgi en doğru şekilde toplanacak, buna göre gereksiz hatlar kaldırılacak, yolcu potansiyeli olan yerlerin sefer sayıları artırılacaktır. Birçok veriye ulaşmamızı sağlayacak bu sistem, ileriki yıllarda ulaşım yatırımlarının doğru ve ihtiyaca uygun projelendirilmesine katkı sağlayacaktır.

Akıllı TAM ve İNDİRİMLİ BalKART ile Manyetik (Tek Binişlik) BalKART Belediye ve özel halk otobüslerinde para yerine kullanılacaktır. Vatandaşlar kartını alırken yetkili bayilerden dilediği miktarda para yükleyebilmektedir.

Otobüslerde seyahat edebilmek için kartların, biniş kapılarında bulunan validatör cihazına gösterilmesi, eğer kart cüzdandan çıkarmadan, cihaza cüzdan gösterilerek kullanılacaksa, cüzdanda aynı türden başka kartların (başka illere ait elektronik ücret toplama kartları) bulunmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
Birden fazla otobüste seyahat etmek gerekiyorsa, akıllı BalKART farklı hatlarda farklı süreler içinde ücretsiz veya indirimli aktarma yapılmasına izİn vermektedir.

Akıllı BalKART katlanmamalı, kırılmamalı, ateşe tutulmamalı ve kesici bir aletle çizilmemelidir. Kartlar PVC’ den mamül olup, ayrıca sıcak plastik kaplama yapılmasına gerek yoktur.
İndirimli veya ücretsiz akıllı BalKART’ını cihaza göstermeyenler veya başkasına kullandıranlar hakkında yasal cezai işlem uygulanacaktır.

Bütünleşik bilet sisteminde akıllı BalKART, sistemin temelini oluşturmakta olup, amacımız toplu taşımdaki yolcu sayısını artırmaktır. Balıkesirlilere hem kolaylık, hem de ücretsiz yada indirimli yolculuk imkanı sunan akıllı BalKART ile tek bir bilet ücretiyle şehrin bir ucundan diğer ucuna rahatlıkla gidilebilecektir.

Ana Sayfa | Rss | E-Belediye | Kent Rehberi | Site Haritası | İletişim

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi