Kent İçi Ulaşımda Tek Bilet Dönemi

Twitter'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş
icon
icon
icon
icon
icon

   Kent içi ulaşıma yepyeni bir sistem getiren “ Aktarmalı Ulaşım Sistemi “ ile şehiriçi otobüs hatları ve üç ayrı ring sistemi aktarma merkeziyle birbirine bağlanıyor. Böylelikle şehiriçine kadar sarkan toplu ulaşım hatları Başçeşme mezarlığı karşısı, Deve Loncası, Doğumevi, Valilik ve Orduevi bölgelerinde kesilerek, daha kısa hatlar oluşturulacak; şehiriçi trafiğine girmeyerek zaman kazanan araçlar sayesinde hem güzergahlar hem de seferler revize edilmiştir.

   Bu sistem trafiği düzene sokarak yaşanan sorunları en aza indirgemiştir .Şehir merkezindeki araç ve trafik yoğunluğu azalacağından buralardaki mevcut görüntü ve gürültü kirliliği de son bulacaktır.

   Sistemdeki araç takip programı sayesinde toplu taşımada ulaşım tek merkezden kontrol edilecek; kentiçi toplu ulaşımla ilgili her türlü istatistiki bilgi en doğru şekilde toplanacak, buna göre gereksiz hatlar kaldırılacak, yolcu potansiyeli olan yerlerin sefer sayıları artırılacaktır. Birçok veriye ulaşmamızı sağlayacak bu sistem, ileriki yıllarda ulaşım yatırımlarının doğru ve ihtiyaca uygun projelendirilmesine katkı sağlayacaktır.

   Akıllı BalKART ve Manyetik BalBİLET Belediye ve özel halk otobüslerinde para yerine kullanılacaktır. Vatandaşlar kartını alırken yetkili bayilerden dilediği miktarda para yüklenilebilmektedir.

   Otobüslerde seyahat edebilmek için kartların biniş kapılarında bulunan validatör cihazına gösterilmesi, eğer kart cüzdandan çıkarmadan, cihaza cüzdan gösterilerek kullanılacaksa, cüzdanda aynı türden başka kartların (başka illere ait elektronik ücret toplama kartları) bulunmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

   Birden fazla otobüste seyahat etmek gerekiyorsa, akıllı BalKART farklı hatlarda farklı süreler içinde ücretsiz veya indirimli aktarma yapılmasına izİn vermektedir.

   Akıllı BalKART katlanmamalı, kırılmamalı, ateşe tutulmamalı ve kesici bir aletle çizilmemelidir. Kartlar PVC’ den mamül olup, ayrıca sıcak plastik kaplama yapılmasına gerek yoktur.

   İndirimli veya ücretsiz akıllı BalKART’ını cihaza göstermeyenler veya başkasına kullandıranlar hakkında cezai işlem uygulanacaktır.

   Bütünleşik bilet sisteminde akıllı BalKART sistemin temelini oluşturmakta olup, amacımız toplu taşımdaki yolcu sayısını artırmaktır. Balıkesirlilere hem kolaylık, hem de ücretsiz yada indirimli yolculuk imkanı sunan akıllı BalKART ile tek bir bilet ücretiyle şehrin bir ucundan diğer ucuna rahatlıkla gidebilecektir.

Ana Sayfa | Rss | E-Belediye | Kent Rehberi | Site Haritası | İletişim

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi