Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi

ulasim

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi 2007 yılı Mayıs ayında 30 hayvan kapasiteli olarak hizmete başlamıştır. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Koruma ve Denetim Şube Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet vermektedir.

4 veteriner hekim, 1 veteriner teknikeri, 1 uzman personel, 1 büro elemanı, 2 temizlik işçisi 3 hayvan nakil aracı görevlisi ve 5 bakıcı personelle sahipsiz sokak hayvanlarının rehabilitasyonu amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği kapsamında hayvan refahı yönünden tüm detaylar düşünülerek tasarlanan Hayvan Nakil Aracı ile sahipsiz sokak hayvanları Bakımevi' ne alınarak gerekli tıbbi müdahaleleri yapılır, kısırlaştırılır ve kuduz aşısı yapıldıktan sonra kulaklarına işaretleme amacıyla küpe takılır ve mikroçip uygulanır, genel durum değerlendirmesi yapılarak sokaklarda yaşayabileceğine kanaat getirilenler doğal ortamına geri bırakılır.

Her geçen gün yeni eklenen birimlerle 250 hayvan kapasitesine ulaşan Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi; yetişkin köpek bölümü, yavru ve yavrulu anne bölümü, klinik bina, idari bina, kedi evleri, yasak ırklar A ve B blokları, hasta ve sakat bakım üniteleri ve uyuz bakım ünitesi birimlerinden oluşmaktadır.

Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 14:00-16:00 saatleri, Cumartesi günleri ise 10:00-12:00 saatleri arasında ziyarete açık olan bakımevinden arzu eden vatandaşlarımız belirli prosedürlere uymak koşuluyla hayvan sahiplenebilmektedir.