Narlı Arıtma Tesisinin Çevre Düzenleme Çalışmaları Tamamlandı

ulasim 03.10.2017

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Balıkesir Su ve Kanalizasyon idaresi (BASKİ) tarafından Edremit İlçesi Altınoluk Mahallesi Narlı Bölgesi’ne inşa edilen Atık Su Arıtma Tesisi’nin çevre düzenleme çalışmaları tamamlandı. 2016 yılı Mayıs ayında ihalesi yapılarak temelleri atılan tesis 22 Haziran 2017 tarihinde ise su almaya başlamıştı. 16.2 milyon liraya mal olan ve 40 bin kişilik arıtma tesisinde test ve deneme süreci ile birlikte yaz aylarında tüm fonksiyonları ile işletmede olan arıtma tesisinden beklenilen arıtılmış su kalitesi sağlandı.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNİ ÖNÜNE GEÇİLDİ

Tesisin faaliyete geçmesiyle Mıhlı çayına arıtılmış, Su Kirliliği Yönetmeliği Alıcı Ortam Deşarj standartlarına uygun deşarj yapıldı. Vatandaşların foseptiklerinden ücret ödeyerek vidanjörlerle atık sularını boşalttırma dönemi sona erdi. Vidanjörlerin kaçak olarak uygun olmayan yerlere boşaltmalarından kaynaklı çevre kirlenmesi önlendi.

Atıksu arıtma tesisinin inşaat sürecinin tamamlanması ile birlikte başlanılan çevre düzenleme çalışmalarında da son gelindi. Çalışma kapsamında 1.35 dekar (1350 m²) rulo tabii çim,  Havalandırma Havuzu üstü İdari Bina çevresi için terasa 1265 m² sentetik çim yapıldı. Teras çevresi 170 m dekoratif panel çit ile çevrildi. Fidan dikim döneminde de tesis çevresine ve değişik yerlere çit fidanı ve peyzaj bitkileri dikilecek.