Çevre Koruma ve Atık Yönetimi Projeleri

Ayvalık Katı Atık Transfer İstasyonu

  • Kategori : Çevre Koruma ve Atık Yönetimi
  • Proje Durumu : Devam Eden Projeler
  • Yapım Yılı : 2018
  • İlçe Adı : Ayvalık


Proje Açıklaması :

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Ayvalık Katı Atık Transfer İstasyonu Ayvalık İlçesi Murateli Mahallesinde 11.788,33 m2 alanda faaliyet gösterecektir.

Yaz aylarında yoğun yaşanan nüfus artışından kaynaklanan atık kapasitesini karşılayabilecek nitelikte yapılmakta olan tesis Ayvalık, Burhaniye ve Gömeç ilçelerinin atık probleminin çözülmesini sağlayacaktır.

Bu kapsamda projenin hayata geçmesi ile birlikte Ayvalık, Burhaniye ve Gömeç ilçelerimizde bulunan Katı Atık Depolama Alanları rehabilite edilerek tekrardan doğaya kazandırılacak. Bahse konu ilçelerde toplanan katı atıklar Balıkesir Merkez'de Katı Atık Ayrıştırma Merkezinde ayrıştırılarak ekonomik değeri olan ve geri dönüşüm ile tekrardan ekonomiye kazandırılabilecek durumdaki atıklar atık olmaktan çıkarılacak. Ekonomik değeri olmayan ve tekrardan geri dönüşümü mümkün olmayan atıklar ise yapımı devam eden proje kapsamında enerji üretiminde kullanılarak hem ekonomik kazanç elde edilecek, hem de düzenli depolanması gereken katı atık miktarı da azaltılmış olacak.