icon-cloud.svg
29
°
logo-2.png
cloud.png
29
°
logo-2.png
Gökyüzü Meraklıları Buluşuyor
26.07.2022

Türkiye’nin en karanlık noktalarından biri olan Sındırgı İlçesi Ulus Dağı’nda ilk kez 28-31 Temmuz tarihleri arasında Gökyüzü Gözlem Şenliği gerçekleştirilecek.

 

Eşsiz doğası, doğal güzelliği ve temiz havasıyla yaz kış binlerce ziyaretçi ağırlayan Sındırgı'nın Ulus Dağı Sarıcaova mevkii, bu kez gökyüzü ve bilim meraklılarını bir araya getirecek. Gökyüzü şekillerinin net bir şekilde görülebildiği Türkiye’nin en karanlık bölgelerinden birisi olma özelliğini taşıyan Sarıcaova Yaylası’nda 1. Gökyüzü Gözlem Şenliği gerçekleştirilecek. 

GÖKYÜZÜNE BAKACAKLAR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Sındırgı Kaymakamlığı ve Sındırgı Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilecek "Ethem Derman Hoca ile Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri Sındırgı Gökyüzü Gözlem Şenliği" doğa ve gökyüzü severleri bir araya getirecek. Gökyüzü bilimcisi Prof. Dr. Ethem Derman’ın yanı sıra Gökyüzü Gözlem Şenliği'ne Türkiye’nin dört bir yanından gökyüzü bilim meraklısı, profesörler, doğaseverlerin katılması bekleniyor.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TELESKOPU

Sarıcaova Yaylası’nın eşsiz doğasında kamp kuracak misafirler gündüz doğal güzelliklerin, güneşin ve temiz havanın tadını çıkarmanın yanı sıra, çocuk ve yetişkinlere özel bilimsel eğitimler, yöresel etkinlikler ile vakit geçirecek, gece ise gökyüzünde olan görsel şölene şahitlik edecek. Uzay ve gökyüzü temalı yarışmalar da şenlik havasında gerçekleştirilecek. Gündüz eğitimlerinde katılımcılara gece karanlığında yıldızlara bakarak yön bulma eğitimleri de verilecek. Türkiye’nin en büyük teleskopu da gökyüzündeki görsel şöleni, yıldızları ve gezegenleri izlemek isteyenler için kurulacak.

HABER GÖRSELLERİ