Altınova’nın Tarihi Araştırılacak

ulasim

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Tarihe Işık Tutan Kent Altınova Platformu’nun öncülüğünde gerçekleştirilecek, Altınova’nın tarihsel yapı sürecini ortaya çıkarma çalışmalarına destek verecek.

Bölgedeki en eski yerleşimler arasında yer alan Ayvalık ilçesine bağlı Altınova beldesinin Osmanlı Dönemi’nden kalma tarihi yapılarının gün yüzüne çıkarılması ve gerekli restorasyon işlemlerinin yapılması amacıyla bir istişare toplantısı gerçekleştirildi. Tarihe Işık Tutan Kent Altınova Platformu’nun davetiyle gerçekleşen toplantıya; İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Kültür Varlıklarını Koruma Müdürü Salih Çakan, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Dairesi Başkanı Yahya Akduman, Ayvalık Belediyesi meclis üyeleri, Ayvalık Turizm Şube Müdürü Yasemin Gençer, Büyükşehir Belediyesi Turizm ve Tanıtım Şube Müdürü Kurthan Gençel, Ayvalık Belediyesi Kültür Müdürü Erkan Çılak, akademisyen Berrin Akın, araştırmacı yazar Faruk Ergele ve tarih öğretmeni Ömer Erdem katıldı.

ALTINOVA’NIN KENT BELLEĞİ OLUŞTURULACAK

Altınova’nın tarihsel yapılarını ortaya çıkarmak ve tarihsel sürecini araştırmak için yol haritası belirleyen katılımcılar, Osmanlı zamanından kalan;  Hacı Bayram Veli Camisi, Eski Han, Zeytinyağı Fabrikası ve Küçük Cami’yi gezerek yerinde incelediler. Altınova’nın tarihine ışık tutacak çalışmalar kapsamında Altınova Belediye (eski) arşivinden uzun vadede geçmişe dönük araştırmalar yapılarak kent belleği oluşturulacak.

Tarih : 24.8.2020 16:10:00