BAÇEM’de Öğrenerek Üretime Geçtiler

ulasim

İvrindi ilçesi Ayaklı Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyeleri,  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BAÇEM’in “Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği” kursu sayesinde öğrendikleri lavanta yetiştiriciliğinden katma değeri yüksek ürünler üretiyor. Bu yıl ki hasata; İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Serkan Akça da katıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi (BAÇEM)’in “Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği” kursuna katılan İvrindili çiftçiler, katma değeri yüksek ürünler üretiyor. 2018 yılında katıldıkları kurs sayesinde lavanta yetiştiriciliğini öğrenen İvrindi ilçesi Ayaklı Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyeleri, Tarım ve Orman Bakanlığından aldıkları fide desteğiyle işe başlayarak bugün yaklaşık 11 bin metrekare arazi üzerine kurulan ve 4 bin metrekare ekili arazi üzerinde bulunan lavanta bahçelerinde üretim gerçekleştiriyorlar. Alternatif gelir kaynağı oluşturan lavantayla gelirlerini artan çiftçiler; lavanta yağı, lavanta hidrosolü, lavanta sabunu, lavanta kesesi, lavanta tacı ve lavanta fidesi yaparak satışını gerçekleştiriyorlar.

İVRİNDİ’NİN TANITIMINA KATKI SAĞLIYOR

İvrindi’nin tanıtımına büyük katkı sağlayan ve ilçenin çehresini değiştiren lavanta bahçelerinde hasat gerçekleştiren çiftçileri; İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Serkan Akça yalnız bırakmadı.

“HER KESİMİ ÜRETİME TEŞVİK EDECEĞİZ”

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı olarak her kesime hitap ederek üretime teşvik edeceklerini belirten Akça “Bununla birlikte projeleri toprakla buluşturup kazanca dönüştürmek bizim en büyük temennimiz. Bu doğrultuda çalışmalarımız sürecek.” diye konuştu.

“DEVAMLILIĞIN SAĞLANMASI İÇİN DESTEĞİMİZ SÜRECEK”

Kalkınmak, kazanmak ve teşvik amaçlı her girişimin destekçileri olacaklarını dile getiren Belediye Başkanı Yusuf Cengiz “Arpa, buğday, gibi klasik tarım ürünlerinin dışında lavanta gibi oldukça önemli bir seviyede gelir sağlayan bir değerin üretiminin ilçe sınırlarımız içerisinde gerçekleştiriliyor olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Hemşehrilerimizin bu alandaki başarısını yakından takip ediyorum. Hemşehrilerimiz lavantayı sadece üretmekle kalmıyor; sabun, yağ, kolonya ve kozmetik ürünler başta olmak üzere birçok farklı alanda değerlendirip kazanç elde ediyorlar. Hayatımızda sağlık ve kozmetik anlamında önemli yer edinen lavanta ve bunun gibi güzel projelerin hayat bulması, devamlılığın sağlanması için desteğimiz her zaman sürecek.” dedi.

Tarih : 6.7.2020 12:15:00