Balıkesir Demokrasi Nöbetinde Buluştu

ulasim

Hain darbe girişiminin dördüncü yıldönümünde vatandaşlar, Milli İrade Meydanı’nda Demokrasi Nöbetinde buluştu. İl protokolü ve vatandaşların katıldığı anma etkinliği, sosyal mesafe kurallarına uyularak büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Valilik önündeki Milli İrade Meydanı’nda anma etkinliği düzenlendi. Yüzlerce kişi koronavirüs tedbirlerine uyarak ellerinde Türk Bayraklarıyla bir araya gelip, başta 15 Temmuz Şehitleri olmak üzere tüm şehitleri andı. Demokrasi Nöbeti öncesinde alan, belediye ekiplerince dezenfekte edilirken, gelen vatandaşların ateşleri ölçüldü. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Demokrasi Nöbetinde, Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde gönüllü olarak yer alan gençlerin şiirler okunduğu gecede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması dev ekranda canlı olarak yayınlandı. Protokol konuşmalarının da yapıldığı gecede dualar edildi.

BAŞKAN YILMAZ: HAİNLERİN 40 YILLIK OYUNU BOZULDU

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen Demokrasi Nöbetinde yaptığı konuşmada “15 Temmuz; nasıl yaşandı, neden yaşandı, hain kim demektir bunun altını iyice açmak lazım. Hainler arkanızdan iş çevirirler, kendilerini belli etmezler, gizli gizli yaparlar, fitne sokarlar, arkadan dolaşırlar. Onlar mertçe karşınıza çıkamadıkları için sizinle göğüs göğüse herhangi bir şekilde savaşamadıkları için arkadaş dolaşır ve plan yaparlar. Doğru giden işlerin hepsini baltalamaya çalışırlar. Bunu 40 yıl boyunca planlayıp; aklını satın aldıkları, vicdanını satın aldıkları insanlarla haince demokrasimizi baltalamaya çalıştılar. Allah bize Cumhurbaşkanımız gibi bir lider nasip etmiş. ‘Bunlar antidemokratik bir şey yapıyor, demokrasinize sahip çıkın.’ dediğinde vatandaş hangi görüşte olursa olsun liderine, seçilen Cumhurbaşkanına inanarak dışarıya çıktı ve bu hain darbe girişimini engelledi. Şimdi hepimize görev düşüyor; çocuklarımız için görev düşüyor.” diye konuştu.

VALİ ŞILDAK: 15 TEMMUZ PLANLI BİR OPERASYONDUR

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ise yaptığı konuşmada “Başta 15 Temmuz 2016’da, o hain girişimin yaşandığı darbe girişiminin gerçekleştirildiği ve tarihimize kara bir leke olarak not düştüğümüz o gece şahadete yürüyen bütün Aziz Şehitlerimizi rahmetle, minnetle bir kez daha anıyorum. 15 Temmuz nedir? Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında çok güzel bir şekilde her zaman olduğu gibi hepimizi duygulandıran bir ölçü içerisinde o gecenin anlamını idrak etmemiz için her zaman ifade ettiği gibi anlattı. Ben şunu söylemek istiyorum; 15 Temmuz’un ne olduğu konusundaki derin anlamları hepimizin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bütün bireylerin özümsemesi, benliğinde hissetmesi, adeta hafızasına kazıması ve gelecek nesillere bu şekilde intikal ettirmesi gerekir. 15 Temmuz bir darbe girişimi değildir, klasik bir askeri kalkışma değildir. 15 Temmuz devletimizi ve milletimizi yok etmeye, tarih sahnesinden dünya üzerinden silmeye yönelik planlı bir operasyondur, bir projedir. 15 Temmuz bir dini örgütün, dini kisve altında insanlarımızın inancına, ibadetine, her türlü dünyevi ve uhrevi maneviyatına kast eden, milletimizi bölen, bir gençliği yok eden hainden de öte tarifsiz insanlık dışında apayrı bir hadisedir.” ifadelerini kullandı.

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan ile Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı’nın da bir konuşma yaptığı Demokrasi Nöbetine; Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, protokol üyeleri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Tarih : 16.7.2020 10:37:00