Başkan Yılmaz Gaziler Günü'nü Kutladı

ulasim

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yücel Yılmaz'ın 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla yayımlamış olduğu mesaj aşağıda sunulmuştur:

"Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti, işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Her Türk gazilik ve şehitlik onuruna kavuşmak için vatanı, milleti, bayrağı, marşı, soydaşları ve kutsal değerleri için savaşır. Milli karakterimizde olan bu duyguların, Türk ulusu ve her bireyi için vazgeçilmez bir anlamı ve önemi vardır. Türk Milleti bunun en güzel örneğini Kurtuluş Savaşı’nda yaşamıştır. “Ya istiklal, ya ölüm!” demiştir. Türk tarihi işte böylesine “kahramanlık günleri” ile doludur. Bu kahramanlık günlerini şüphesiz ki şehit ve gazilerimize borçluyuz. Destanlar yaratan şehit ve gazilerimiz bizler için birer onur abideleridir.

Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasının ardından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından 19 Eylül 1921 Günü Mareşallik ve Gazilik unvanı verilmiş ve bu vesile ile bugün Gaziler Günü olarak addedilmiştir. Bu uğurda kendisini çepeçevre sarmış düşmanlarına karşı üç kıtada kılıç sallamış, zaferden zafere atlamış, ecdadını örnek alarak Anadolu’da, Kore’de, Kıbrıs’ta canlarını hiçe sayarak vatan, millet, bayrak aşkıyla tarihinde birçok savaşa girerek yüzünün akıyla çıkmıştır. Türk Milleti’nin her ferdi sürdürdüğü hayatın geçmişte edinilen bu tecrübelerin bir sonucu olduğunu bilerek onu bugünlere ulaştıran şehit ve gazilerimizin yazdığı bu büyük destanları övünerek anlatmıştır.

Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki önemini Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK “Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine dalalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.” diyerek anlatmaktadır. Öyle ki; milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara minnet şükran duygularımızı ifade etmek milletimizin en büyük görevidir.

Yaşadığımız bu güzel topraklarda bir an bile tereddüt etmeden, Türk vatanseverliğini, Türk fedakarlığını destanlaştıran başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere; istiklali ve istikbali için nefes veren tüm şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş olan ve hayatta olup bizi burada onurlandıran tüm kahraman gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyor, huzurlarında saygıyla eğilerek şükranlarımı sunuyorum."

Tarih : 18.9.2019 17:49:00