Başkan Yılmaz, TDBB ve Rusya Şehirler Birliği Toplantısı'nda Konuştu

ulasim

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Türk Dünyası Belediyeler Birliği'ni temsilen Rusya Şehirler Birliği ve Sivil İnisiyatifleri Geliştirme Vakfı ile birlikte videokonferans aracılığıyla düzenlenen yuvarlak masa toplantısına katıldı.

Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde süreci başarıyla yürüttüğünü belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi olarak şehirdeki tüm paydaşların katılımıyla salgınla etkin bir şekilde mücadele ettiklerini, bu süreçte yaşanması muhtemel riskleri hızlı bir şekilde analiz ederek bütünlüklü bir mücadele politikası belirledikleri söyledi. Başkan Yılmaz, farkındalık geliştirmeye yönelik çalışmalardan dezenfekte çalışmalarına, ihtiyaç sahiplerine yönelik gıda yardımlarından evsizlere geçici konaklama sağlanmasına, sokak hayvanlarının beslenmesinden vatandaşların maskeye ulaşımını kolaylaştırmaya kadar her alanda; sivil toplum, özel sektör ve şehir sakinleriyle işbirliği halinde çalıştıklarını kaydetti.

AKILLI ŞEHİR VURGUSU

Salgınla birlikte insanların günlük yaşam pratiklerini, hayatı algılayış ve yaşayış biçimleri yeniden sorgulamaya başladığını ifade eden Başkan Yücel Yılmaz, "İnsanların doğrudan temas halinde olduğu belediyelerin de bu değişim ve dönüşümden etkilenmemesi mümkün değil. Özellikle dünyada meydana gelen teknolojik gelişmeler ve yenilikçi yaklaşımlar; şehir yönetimi ve şehir yaşamı üzerinde de güçlü bir dönüştürücü etkiye sahiptir. Yerel yöneticiler olarak salgının neden olacağı dönüşüme bir an önce cevap verebilmemiz için  akıllı kentsel sistemleri hızlı bir biçimde hayatımıza entegre etmemiz gerekiyor. Ayrıca şehir sakinlerini bu yeni düzene adapte etmek, sürdürülebilir bir sosyal hayatı oluşturmak yaşadığımız bu dönemde yapacağımız en elzem dönüşüm faaliyetlerinden birisi olacak." dedi.

Tarih : 21.9.2020 10:21:00