İlacın Hammaddesi Balıkesir’den Dünya Pazarına Sunulacak

ulasim

Balıkesir İlinde Tıbbi Aromatik Bitkilerle Sağlığa Yolculuk” projesinin protokolü Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından imzalandı. Tıbbi Aromatik Bitki Serası ve Araştırma Laboratuvarının kurulacağı proje kapsamında ilaç sektörünün ihtiyaç duyduğu kaliteli hammadde Balıkesir'de üretilerek dünya pazarına sunulacak.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) 2019 yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan ve başarılı bulunan “Balıkesir İlinde Tıbbi Aromatik Bitkilerle Sağlığa Yolculuk” başlıklı projenin sözleşme imzaları atıldı. Proje ile Balıkesir’de tıbbi ilaç sektörünün ihtiyaç duyduğu kaliteli ham madde üretiminin yaygınlaştırılması, sektörün dışa bağlılığının azaltılması, yatırımların Balıkesir ve çevresinde yapılarak bölge ekonomisine katkı sağlaması, tıbbi aromatik şifalı bitki fidesi üretiminin yapılması hedefleniyor.

5 AYDA TAMAMLANACAK

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekibi tarafından yürütülecek proje kapsamında ayrıca Tıbbi Aromatik Bitki Serası ve Araştırma Laboratuvarı kurulması ve 5 ayda tamamlanması amaçlanıyor.

“KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜN ÜRETİLECEKSE BİZ VARIZ”

Konuyla ilgili açıklama yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir’in, topraklarında yetişen yüzlerce endemik bitkiyle Türkiye’nin ecza deposu olabilecek potansiyele sahip olduğunu ifade etti. “Eğer bu ülke için, bu şehir için katma değeri yüksek ürün üretilecekse biz varız.” diyen Başkan Yılmaz, proje ile birlikte Türkiye ilaç sektörünün ihtiyacı olan ürünlerin Balıkesirli çiftçiler tarafından yetiştirilip dünya pazarına açılacağını kaydetti.

Başkan Yılmaz, ilaç sektörünün ihtiyaç duyduğu Ar-Ge yatırımları ve yüksek katma değerli ürünler geliştirme kapasitesinin Balıkesir’de bulunduğunu vurguladı.

Tarih : 9.3.2020 15:50:00