Meclis’ten Barış Pınarı Harekâtı’na Destek

ulasim

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ekim ayı ikinci oturumunda Barış Pınarı Harekâtı’na destek kararı çıktı. Meclisteki bütün siyasi partilerin verdiği önerge ile Barış Pınarı Harekâtı’na destek bildirisi yayınlandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bütün siyasi partilerin grup başkan vekillerinin imzasıyla Barış Pınarı Harekâtı’na destek bildirisi okundu. Meclis üyeleri tarafından hazırlanan bildiride Barış Pınarı Harekâtı’na destek verildiği belirtilirken, bölgedeki askerlere muvaffakiyetler dilendi.

Meclis divan kâtibi Ahmet Önder tarafından okunan ortak bildiride "Barış Pınarı Harekâtı’na destekliyoruz. Ülkemiz Fırat’ın doğusunda terör örgütleri PKK, PYD, YPG ve DAEŞ’in varlığını sonlandırmak, hudutlarımızın ve halkımızın güvenliğini sağlamak, bir barış koridoru tesis ederek Suriyeli kardeşlerimizin bir an önce kendi topraklarına, evlerine dönüşlerini sağlamak üzere Barış Pınarı Harekâtı’nı başlatmıştır. Öncelikle bilinmelidir ki bu harekât Türkiye için bir tercih değil, zorunluluktur. Çünkü sınırımızın hemen yanı başında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunun ülkemizin için oluşturduğu tehdit ortadadır. Bir terör koridoru oluşturma hesaplarını bozan ve bekamızı güvence altına alma amacı güden Barış Pınarı Harekâtı; aynı zamanda tüm bölgeye huzur ve güvenlik vaat etmektedir. Barış Pınarı Harekatı bölgeye dönük okyanus ötesi dizayn girişimlerine de bir cevap niteliğindedir. Özellikle terör örgütü; PKK, PYD, YPG eliyle değiştirilmeye çalışılan bölgenin demografik yapısını gerçek haliyle muhafaza ederek Fırat’ın doğusu başta olmak üzere tüm bölgenin barış ve istikrarına katkı sunacağına inanıyoruz. Bölgenin tarihi, toplumsal ve kültürel değerlerine sahip çıkan Türkiye, Zeytindalı ve Fırat Kalkanı Harekâtları’nda olduğu gibi Barış Pınarı Harekâtı bölgesinde de yine yeni bir iklimin oluşumunu sağlamaktadır. Ülkemizin bu harekât ile gerçekleştirmeyi amaçladığı en önemli hususlardan biri de Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasıdır. Türkiye başından beri çözümün Suriye’nin toprak bütünlüğünden geçtiğini savunmuştur. Şu anda gerçekleştirilen harekât bu amaç için de önemli bir adımdır. Türkiye Cumhuriyeti Suriye halkının ve Türk halkının güvenliğini, refahını ve huzurunu istemektedir. Barış Pınarı Harekâtı bu çerçevede değerlendirilmelidir. Bu çerçevede Belediye Meclisi olarak Barış Pınarı Harekâtı’nda ülkemizin ve kahraman Mehmetçiğimizin yanında olduğumuzu bildiriyor; inanıyoruz ki her türlü siyasi görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak bir ve beraber olma günüdür. Çünkü söz konusu olan milli güvenliğimizdir, ülkemizin bekasıdır. Harekâtın başarıyla tamamlanacağına yürekten inanıyor, fedakâr askerlerimize muvaffakiyetler diliyoruz.” denildi.

Tarih : 22.10.2019 14:11:00