Kültür Sanat Hizmetleri Projeleri

Bilim Merkezi

  • Kategori : Kültür Sanat Hizmetleri
  • Proje Durumu : Planlanan Projeler
  • Yapım Yılı : 2015
  • İlçe Adı : Merkez


Proje Açıklaması :

Balıkesir İli Bilim Merkezi Çamlık Tepesi Rekreasyon Alanı içerisinde yer almaktadır. Bu şekilde hem bilim merkezinin hem de rekreasyon alanının ziyaretçi potansiyelinin artması beklenmektedir. Balıkesi Bilim Merkezi ‘Yenilenebilir enerji’ teması ile gerçekleştirilecek olup, yapı da sürdürülebilirlik ilkeleri ile tasarlanmıştır.

Merkezin her yaştan kullanıcıya hizmet vermesi, sosyal olarak insanları gelişmesine katkı sağlaması beklenmektedir. Bilim Merkezi’nin bir bilgi evi olarak algılanması, yapılacak olan atölye çalışmaları ile sürekli bir bilgi akışı ve üretimine sahip olması planlanmakta, sadece sergileri barındıran bir yapı yerine sürekli yaşayan, öğrenen, deneyimlenen bir sosyal ortam oluşturması öngörülmektedir.

Sergi Alanları iç mekanların yanı sıra dış mekanlarla da bağlantılı olarak kurgulanmıştır. Bu şekilde mekansal kurgu hem iç hem dış mekanda sosyalleşmeye olanak verecek, tekdüze kapalı sergi mekanlarına alternatif olacaktır. Yapının bünyesinde yer alan avlular iç-dış mekan kurgusunu sağlamakta ve sergi ve sirkülasyon mekanlarının doğal ışık ihtiyacını karşılamaktadır.
Yapı bünyesinde ana mekanlar olarak; Ana Sergi Alanı, Gezici Sergi Alanı, Konferans Salonu, Cafe-Restoran, Ofisler, Atölye-Workshop alanları yer alacaktır. Bunların haricinde Danışma, Bilet Satış, Vestiyer, Sergi Hediyelik Satış, Servis Mekanları ve Sirkülasyon Alanları yer alacaktır.

Yapımı giriş mekanı büyük öğrenci gruplarının erişimine olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. Yapı bünyesinde yer alan mekanlar hava, ışık ve mekan konforu olarak analiz edilip optimum değerlere sahip olması göz önünde bulundurulmuştur.

Ana sergi mekanında sürekli olarak sergilenecek olan sürdürülebilirlik teması altında rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, hidrolik enerjisi, hidrojen enerjisi, biokütle enerjisi, jeotermal enerji enerji yer alacaktır. Bu enerji türlerinde yer üstü olan 3 tanesi (rüzgar, güneş, hidrolik) yapı bünyesindeki avlularda uygulamalı olarak sergilenecektir.

Bu mekanlarda rüzgar türbinleri, güneş panelleri ve su perdesi duvarları yer alarak, ziyaretçilerin görsel olarak sürdürülebilir enerji esaslarını daha iyi anlamalarını sağlanacaktır. Yapı bütününde sürdürülebilirlik teması devam ettirilerek yeşil çatılar, doğal aydınlatma, kendi kendine yetebilen enerji kullanımı gibi konular irdelenecektir.

Proje ile Bilim Mekezi’nin Balıkesir’in bilgi ve fikir üretimine katkı sağlayacak sosyal bir mekan ve genç nesillerin bilimsel yaklaşımlarının uygulamalı olarak geliştirilebileceği bir merkez olması planlanmaktadır. Yapının fiziksel özellikleri ve işlevinin bu bağlamda paralel olması son derece önemlidir.