Altyapı ve Üstyapı Yatırımları Projeleri

Çamlık Tepesi Hilal Camii

  • Kategori : Altyapı ve Üstyapı Yatırımları
  • Proje Durumu : Planlanan Projeler
  • Yapım Yılı : 2015
  • İlçe Adı : Merkez


Proje Açıklaması :

Saladin Camiilerin tevazu ve ihtişamını, Yaradan’ın eseri olan Çamlık’ın güzel doğasıyla bütün kılan, tepenin doğal formuna uyumla tasarlanan ve ilginç sembolik anlatımların mimariyle buluştuğu Çamlık Camiisi ile Balıkesir’in afakında hoş bir iz bırakan ve Yaradan’ı tesbihle şekil bulan Hilal Minare Çamlık Rekreasyon Alanı’nda tüm gün ziyaretçilerini karşılayacak…

Selatin Camiilerinin ortak özelliği olan ihtişam ve tevazuyu, ve mahviyeti imtizaç edişleri, tasarımımızda Rabb’in yarattığı doğayla mücadele etmeksizin, Çamlık Tepesi’nin doğal formuyla uyumlu bir camii kütlesi ve anıtsal bir hilal minare ile yansıtılmıştır.

Ufuk çizgisinde önemli bir siluet oluşturacak camii kütlesinin, yeşil kimliği ile bilinen Çamlık Tepesi’nin doğal formunu bozmadan, Selçuklu motiflerinin işlendiği hilal minare ile doğal bir siluet oluşturması hedeflenmiştir.

33 m yüksekliğindeki hilal minare, Balıkesir’in bir çok yerinden gözlemlenen doğal bir imge olacaktır. Yüksekliği Allah’a tesbihatı, formu değerlerimizin mesajları olacaktır.
Kubbede, “Muhammed” (s.a.v) lafzı hattında bir yarık tasarlanmış, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed  (s.a.v)’in isminin camiinin içini aydınlatılması amaçlanmıştır. 40 m çapındaki kubbe, Hz. Muhammed (s.a.v) ‘in risalet yaşını ve 40 rekat namazı temsil etmektedir.