cloud.png
29
°
Dünya Habitat Günü Balıkesir’de Düzenleniyor

110 ülkede 7 ayrı dilde canlı olarak yayınlanacak 3 Ekim Dünya Habitat Günü; New York, Şangay, Londra, Dubai, Brüksel ve Washington DC gibi birçok şehrin ardından “Kimse Geride Kalmasın” temasında binlerce kişinin katılımıyla Balıkesir’de düzenleniyor. 


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı himayelerinde ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde “Kimse Geride Kalmasın” temasıyla gerçekleştirilecek “Dünya Habitat Günü” 3 Ekim Pazartesi günü Balıkesir’de kutlanacak. İstanbul’da düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Dünyada eş zamanlı olarak Habitat Günü 3 Ekim’de her yerde kutlanıyor. Habitat direktörlüğü ile beraber Gala şeklindeki kutlaması; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Emine Erdoğan Hanımefendinin destekleriyle Balıkesir’de olacak. Biz, UN-HABİTAT İcra Direktörü Sayın Maimunah Mohd Sharif’a teşekkür ediyoruz.” dedi.
 NEW YORK VE ŞANGAY’DAN SONRA BALIKESİR’DE 
Sunum yapacak yaklaşık 300 civarı delegenin yurtdışından, Balıkesir’e geleceği bilgisini veren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz,  “Kimseyi Geride Bırakma sloganıyla başlatılan programa, 2000’e yakın katılımcı online olarak dahil olacak. Birleşmiş Milletler, 110 ülkede 7 ayrı dilde canlı yayın yapacak. New York ve Şangay’dan sonra Balıkesir’de yapılan programa; yaklaşık 200 bakan, belediye başkanı ve üst düzey yönetici bekliyoruz.  Balıkesir adına sevindirici bir durum. Balıkesir artık uluslararası bir şehir oldu. Artık insanlar; Fransa demiyor Paris diyor, Amerika demiyor New York diyor. Biz de Balıkesir’in adı duyurmak istiyoruz.” dedi. 
BEŞ ANA TEMA İLE YÖNETİYORUZ 
AK Partili belediye başkanlarının; Katılımcı Belediyecilik, Sosyal Belediyecilik, Çevre Dostu Belediyecilik, Hizmet Belediyeciliği ve Kültürel Belediyecilik anlayışını benimsediklerini belirten Başkan Yılmaz, “Katılımcı Belediyecilik; geride kimseyi bırakmamak ve herkesin fikrini almak. Sosyal Belediyecilik; kapıların arkasında kim varsa belediye olarak onların yanında olmak. Çevre Dostu Belediyecilik; havayı, suyu kirleten gürültü yapan ne varsa onlarla mücadele etmek ve yeşil alanları artırmak. Kültürel Belediyecilik; köyden, kasabadan akraba ilişkileri ile şehirlerde, sitelerde oturan insanlara, o şehirde beraber yaşama kültürünü empoze eden etkinlikler yapmak. Hizmet Belediyeciliği; köprüler, yollar, arıtmalar yapmak. Ben bu noktada, Bakanımıza çok teşekkür etmek istiyorum. Bakanlığımız, bahsettiğimiz her alanda Balıkesir’imize yatırımlar yapıyor. Sosyal konutlar, arıtmalar, ihtiyaç duyduğumuz peyzaj düzenlemeleri, kültürel etkinlikler bugünkü Habitat konumuzun tam merkezinde yer alıyor. Bakanlığımız ekonomik ve iş gücü olarak her zaman yanımızda.  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum ve Emine Erdoğan Hanımefendiye çok teşekkür ediyorum.” dedi.
İLK KUTLAMANIN ÜZERİNDEN 35 YIL GEÇTİ

Mükemmel bir hazırlık yaptıkları için Balıkesir’e teşekkür etiğini söyleyen UN-HABİTAT İcra Direktörü Sayın Maimunah Mohd Sharif, “Sayın Emine Erdoğan’a da destekleri için teşekkür ediyoruz. Bizim için çok önemli bir gün. BM Genel Kurulu tarafından 1985 yılında ihtas edilen bugün barınma hakkının en iyi şekilde yürütülmesi için gösterilen gayretleri kutluyoruz. Bu yıl Dünya Habitat Günü’nün kutlanmaya başlanmasının üzerinden 35 yıl geçti.
BALIKESİR’E GELMEK İÇİN SABIRSIZLANIYORUM 
Dünya Habitat Günü’nü bu yıl ise ‘Kimse geride kalmasın’ temasıyla kutluyoruz. Varlıklı olanlar ile olmayanlar arasındaki açığı kapatmayı hedefliyoruz. Fakirlik ve eşitsizlik dünya çapında bir sorun haline gelmiştir, kentler bu sorunlara yanıt vermek zorundadır. Biz hükümetlere ve kentlere destek olmak amacındayız, sorunları çözmek açısından. Habitat Günü’nü, Balıkesir’de yapmak için sabırsızlanıyoruz. Sürdürülebilir kentlerin oluşmasına sağladıkları katkılar için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ve Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ediyorum” dedi.
İNSANLIK İÇİN HAYIRLAR GETİRMESİNİ İSTİYORUM 
1986’dan beri kutlanan HABİTAT Günü kutlamasının Balıkesir’de olmasını sağlayan UN-HABİTAT İcra Direktörü Sayın Maimunah Mohd Sharif’a teşekkür eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum şu açıklamalarda bulundu:
 “Yücel Başkanımız; gelecek adına Balıkesir için önemli hizmetleri, bakanlıklarımızla birlikte uyum içerisinde gerçekleştiriyor. Cumhurbaşkanımızın liderliği ve Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi’nin de teşrifleriyle, Bakanlığımız koordinasyonunda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştireceğiz. Bu özel günün, tüm insanlık için hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Şehirlerimiz, insanlığımızın kadim değerlerinin inşa edildiği yerlerdir. Geçmişimizdir, geleceğimizdir. Balıkesir’de meydana çıktığımızda; tarihi binaları, han ve hamamları gördüğümüzde tarihimizi, Millet Bahçelerine, parklarına baktığımızda da geleceği görebilirsiniz. 
KÜRESEL ÖLÇEKTE SES GETİRİYOR
Zağnos Paşa Camisi projesi de bize bırakılan bu emanetlerin geleceğe güvenle taşınması açısından çok önemli. BM Habitat, Dünyanın tüm şehirlerinde ortaya çıkan sorunlara örnek projeler üretiyor. En önemlisi de Dünya Habitat Günü. Çarpıcı temalarla kutlanan bu gün tüm dünyada küresel ölçekte ses getiriyor. Türkiye’nin ev sahipliğinde 1-4 Ekim günleri arasında etkinliklerimizi gerçekleştireceğiz. Bu anlamlı etkinliğe ev sahipliği olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Her platformda Türkiye’yi ve Sıfır Atık hareketini destekleyen ve bizden biri olan Maimunah Mohd Sharif hanıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum. 
YÜCEL BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM
Dünya Habitat Günü’nün dünyanın her yerinde yaşanacak eşitsizlikleri gidermesine, insanlık için yeni hikâyelerin başlamasına vesile olmasını temenni ediyoruz. Herkesi Balıkesir’imize davet ediyoruz. Tüm dünyaya Balıkesir’den mesaj vereceğimiz bugüne tüm milletimizi davet ediyoruz. Bizlerden her alanda olduğu gibi bu konuda da desteklerini esirgemeyen Maimunah Mohd Sharif hanıma çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca ilk andan itibaren çok önemli bir sorumluluğu üstlenen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’a, ülkemiz adına önemli bir girişime ev sahipliği yaptığı için de teşekkür ediyorum.” 

 

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Balıkesir'de Gençlerle Buluştu

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Balıkesir Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanlığı tarafından düzenlenen “Merkez Ülke Türkiye" temalı "Kamu Diplomasisi ve Türk Dış Politikası" konferansında Balıkesir'de gençlerle buluştu. 

 

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı makamında ziyaret etti. Daha sonra Balıkesir Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanlığınca Avlu Kongre ve Kültür Merkezi Ertuğrul Salonu'nda düzenlenen "Merkez Ülke Türkiye" temalı "Kamu Diplomasisi ve Türk Dış Politikası" konferansına katılan Kıran, AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Kıran, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gerçekleştirdiği operasyonlarla Suriye'den gelen tehditleri sınır ötesine taşıdığını söyledi.

Türkiye'nin sadece Suriye'de değil Irak, Libya ve Doğu Akdeniz'de de adımlar attığını belirten Kıran, şöyle konuştu:

"Dünyanın merkezi olarak nitelendirilen bir coğrafyada yaşıyoruz, Doğu Akdeniz, bu coğrafyanın merkezinde uluslararası teorisyenlerce dünyanın kalbi olarak nitelendiriliyor. 'Doğu Akdeniz'e hakim olan, dünyaya da hakim olur' demek yanlış olmaz. Güçlü bir ülke olabilmek için hem sahada hem de masada varlık göstereceksiniz. Türkiye'nin küresel bir güç olarak nitelendirilmesinin en önemli sebebi, sahada ve masada güçlü bir şekilde varlık göstermesidir. Sahada ve masada gösterdiğimiz güçlü varlıkla Doğu Akdeniz'de dengeleri değiştiren Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC oldu. Aynı şey Libya'da, Suriye'de, Rusya ve Ukrayna savaşı için de geçerli."

"TÜRKİYE ARTIK DÜNYANIN MERKEZİNDE"

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmaya başlamasının hemen ardından savaşın durdurulması için en samimi gayreti gösteren ülkenin Türkiye, en güçlü liderliği gösteren liderin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu vurgulayan Kıran, şunları kaydetti:

"Şu anda bütün dünya bu savaşın durdurulması için bütün ümidini Türkiye'ye yönlendirmiş durumda. Bu savaşı çözerse Türkiye çözer, bu savaşı durdurursa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan durdurur inancına sahipler. Bunu da yine sahada ve masada gösterdiğimiz güçlü, samimi, ilkeli ve dengeli dış politika anlayışıyla başardık. Türkiye artık dünyanın merkezinde Türkiye Cumhuriyeti'nin, dünyanın ekseninde Türkiye'nin yer aldığı iddiasını, bu iddianın salt bir ülke iddiası olmaktan öte bütün insanlığın ihtiyaç duyduğu daha adil bir dünya hedefine ulaşmak için en geçerli formül olduğuna inanan bir hikayenin aktörüdür. Türkiye artık bugün küresel bir güç olarak resmediliyor. Bunu da biz söylemiyoruz, son dönemde pek çok ülkenin liderinden duyduk."

Kıran, Türkiye'nin sahada ve masada hem oyun kurmaya hem kendisine ve insanlığa karşı kurulan oyunları bozmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Programa, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, AK Parti Balıkesir milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur, Pakize Mutlu Aydemir, Yavuz Subaşı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ilçe belediye başkanları ve gençler de katıldı.

Balıkesir, Çevre Politikalarıyla Türkiye’ye Örnek Oluyor

Altıeylül ilçesi 100. Yıl ve Savaştepe Caddelerinde pilot uygulamasına başlanan “Sıfır Atık Caddeleri” projesini hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir’i karbon salınımı kontrolünde Türkiye’ye örnek bir şehir haline getiriyor. 

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, insanın doğayla uyum içerisinde yaşadığı bir şehri inşa etmek için çok sayıda yatırım ve projeyi hayata geçiriyor. “Atıksız yaşamı” önceleyerek katı atık bertaraf tesislerinden atık su arıtma tesislerine, tarlada sıfır atık uygulamalarından karbon salınımını en aza indirecek ulaşım yatırımlarına kadar onlarca önemli projeyi hayata geçiren Başkan Yücel Yılmaz liderliğindeki Büyükşehir, şimdi de “Sıfır Atık Caddesi” projesini uygulamaya koyarak Altıeylül İlçesi 100. Yıl ve Savaştepe Caddelerini şehirdeki ilk Sıfır Atık Caddesi haline getirdi.

BALIKESİR’İN İLK SIFIR ATIK CADDELERİ

Büyükşehir Belediyesi atıksız yaşamı destekliyor, insanın doğayla uyum içerisinde yaşadığı, sürdürülebilir ve daha sağlıklı bir çevre için yatırımlarına devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Altıeylül İlçesi Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan Savaştepe Caddesi ile 100. Yıl Caddesi’nde “Sıfır Atık Caddesi” projesini başlattı. Projeyle; bölgede çıkabilecek tüm atıkların kaynağında ayrıştırılması, geri kazanılabilir atıkların ise dönüştürülerek döngüsel ekonomiye kazandırılması hedefleniyor. Cadde boyunca yerleştirilen Mobil Atık Getirme Merkezleri ile elektronik atık, atık pil, tekstil atığı ve bitkisel atık yağları ayrı ayrı toplayan Büyükşehir Belediyesi; çöpe giden atık miktarını azaltılıp, geri dönüşüm oranını artırıyor.

Başkan Yılmaz’dan KYK-Kampüs Hattında Devrim

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, öğrencilerin konforlu ve uygun fiyat ile seyahat edebilmesi için KYK-Kampüs Hattındaki esnafla anlaşıp, otobüsleri Büyükşehir Belediyesi bünyesine kattı. Büyükşehir, şoföründen otobüs konforuna, otobüs sayısının yükseltilmesinden bekleme sürelerinin azaltılmasına kadar ulaşım sisteminde büyük bir dönüşüme imza attı.

 

BAŞKAN YÜCEL YILMAZ KONUYA EL ATTI

Kütüphaneleri ve nitelikli buluşma alanlarıyla üniversitelilere şehrin her köşesinde kendilerini geliştirebilecekleri, keyifli vakit geçirebilecekleri imkânlar sunan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, genç dostu hizmetler üretmeye devam ediyor. 

Şehir Merkezi ile 28 kilometre uzaklıkta bulunan Balıkesir Üniversitesi arasında mesafenin uzun olması nedeniyle fiyatı, şehir içindeki diğer hatlardan her zaman daha fazla olan Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)-Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsü Hattı, Başkan Yücel Yılmaz’ın duruma el atmasıyla, şoför esnafı da memnun edilerek diğerleriyle eşitlendi. Öğrencilerin daha konforlu, rahat ve uygun fiyatlı yolculuk yapabilmeleri amacıyla, KYK-Kampüs Hattını çalıştıran 61 şoför esnafıyla anlaşmaya varılarak Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet tek elden verilmeye başlandı. Şoför esnafının da destekleriyle sistem artık Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetiliyor. Araçların fiziki modernizasyonunu yapan Büyükşehir Belediyesi; mor olan otobüsleri diğer belediye otobüsleri gibi kırmızıya çevirdi, şoförler ise tek tip kıyafete döndü. Ulaşıma bir standart getirildi.

BEKLEME SÜRESİ MAKSİMUM 2 DAKİKA

Akıllı belediyecilik hizmetlerini de sisteme entegre eden Büyükşehir Belediyesi; saha denetim kontrolleri ve yoğun duraklara kurulan veri izleme istasyonları sayesinde araçların duraklarda bekleme aralıklarını minimuma indiriyor. Böylelikle yoğun saatlerdeki seferlere; 3 adet 18’er metrelik körüklü araçlar dâhil edilip, üniversiteye erişim süresi minimum düzeye çekilerek bekleme aralıkları en yoğun saatlerde maksimum 2 dakika oldu. Ayrıca okulun ilk haftası Kampüs Hattının sabahki ilk seferinde öğrencilere müzik ziyafeti de verildi.

İtfaiyecilerden Nefes Kesen Tatbikat

97. İtfaiye Haftası, Balıkesir Şehit İtfaiye Eri Kâmil Çağlar Eğitim Merkezi (BİTEM)’de düzenlenen programla kutlandı. Pelerinsiz kahramanlar acil durumda alınacak önlemlerle ilgili nefes kesen tatbikatlar gerçekleştirdi.

 

25-30 Eylül tarihleri arasında kutlanan İtfaiye Haftası kapsamında gerçekleşen etkinliklerde tatbikat çalışmaları ve yarışmalar yapıldı. Heyecanlı geçen yarışmalar büyük alkış topladı. Dereceye giren personele ödülleri protokol mensupları tarafından takdim edildi. Ayrıca, gönüllü itfaiyecilere de sertifikaları verildi.

“İTFAİYE TEŞKİLATIMIZ HER AN GÜVEN SAĞLIYOR”

Balıkesir Vali Yardımcısı Mustafa Çek, İtfaiyeciler haftası kapsamında düzenlenen etkinliklerde şu ifadeleri kullandı; “Büyükşehir Belediyemizin koordinesinde itfaiye dairesi başkanlığı tarafından birkaç güne yayılmış vaziyette programlar planlandı. Bunlardan bir tanesi de biraz sonra icra edilecek tatbikatlar programını da birazdan hep beraber izleyeceğiz. Bir şeye önem vermemiz için ona duyduğumuz ihtiyaç, bizim açımızdan çok önemli başımız ağrıdığında bir ağrı kesicinin değerini biliyoruz. İtfaiyede bu temel ihtiyaçlardan ya da öneme ait teşkilatlardan birisi. Bir yangın olduğunda ya da bir kaza olduğunda içerisinde sıkışan vatandaşın kurtarılmasında, hatta can kurtaranlar da var itfaiye teşkilatımız içerisinde yani onlar görev yapıyor. Dolayısıyla itfaiye teşkilatının önemini belki hayatımızda bir ya da birkaç kere görmüş olabiliriz ama, bana verilen rakamlara baktığımda 8. Ayın sonuna kadar yani, yılın ilk 8 ayında 7 bin 200’den fazla olaya itfaiye ekiplerimiz müdahale etmiş. İtfaiye ekiplerimiz Sadece yangın söndürmeyle ibaret değil, değişik alanlarda da vatandaşımızı koruyup kollayan, can ve mal kayıplarının önüne geçen ve geçmeye çalışan bütün itfaiye ekiplerinizin haftasını kutluyorum” şeklinde konuştu. 

  “ACİL DURUMLARA KARŞI DAİMA NÖBETTEYİZ”

Balıkesir İtfaiye Daire Başkanı Halil Yılmaz, “İlimizde 97. İtfaiye Haftası etkinliklerimizi gerçekleştiriyoruz. Tabi aslında biz itfaiyeciler üç asırlık bir medeniyetten üç asırlık tarihi bir mirastan geliyoruz. Ülkemizde itfaiyecilik mesleği 308 yıl gibi bir tarihi mirası barındıran bir mesleğin bugünkü temsilcileriyiz. Balıkesir’de de Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’ın öncülüğünde ve desteğinde Balıkesir İtfaiyesi olarak ilimiz genelindeki bütün itfaiye olaylarına afet veya acil durumlara karşı daima hazır 7/24 nöbetteyiz. Ayrıca sadece ilimizde değil komşu illerimizde ülkemizin dört bir tarafına ihtiyaç olursa tehlikeye düşmüş her canlının ve doğanın yardımına koşmak için Dünya’nın her tarafına gidip görev yapmak için hazırız. İtfaiye haftamız kutlu olsun” diye konuştu.

“İTFAİYE TEŞKİLATIMIZ HIZLI VE ETKİLİ BİR MÜDAHALEDE ÖNCÜ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mehmet Birol Şahin; “İtfaiyecilik geçmiş yıllarda sadece yangın ile özdeşleşmiştir ve yangınla aklımızda kalmıştır. Ancak artık, depremden trafik kazasına ve sel baskınlarına kadar her türlü felakette itfaiyemizin çalışmalarını ve onların gayretlerini görüyoruz. Bu anlamda da Yücel Başkanımızın ortaya koyduğu vizyon doğrultusunda Halil Başkanımızın çalışmalarını siz değerli itfaiyeci arkadaşlarımızın vefakâr cefakâr ve emekleriyle artık her alanda da hem şehrimizde hem de ülkemizde nerede bir afet varsa orada can ve mal kurtarmak için seferber oluyorlar. Bu açıdan da son derece değerli çalışmalar yapıyor. Biraz önce Halil Başkanımızın da dediği gibi BAKOM, gibi bir kuruluş kurduk. Bu ilimizdeki bir afetle karşılaştığımızda koordinasyonu sağlamak açısından hızlı ve etkili bir müdahale açısından son derece önemli. Afet öncesi bizlerin yapması gerekenler var, çünkü afetlerin bir bölümü engellenemez deprem gibi mesela, ama karşılaştığımız afetlerin çoğu eksiklerimiz ve ihmallerimizden kaynaklanıyor. Tabi ki bu ihmaller itfaiye erlerimizin çalışmalarıyla kazasız belasız son buluyor. Ben itfaiye erlerimize bu yaptıkları işlerden ve bizleri korumak amacıyla yaptıkları çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum ve İtfaiye Haftasını en içten duygularımla kutluyorum” diye konuştu. Törene, Balıkesir Vali Yardımcısı Mustafa Çek, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Birol Şahin, Balıkesir İtfaiye Daire Başkanı Halil Yılmaz, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Aydın Zeybek, AFAD İl Müdürü Bayram Şahin, Zabıta Daire Başkanı Vehbi Yörük, Gönüllü itfaiyeciler, itfaiye personeli ve vatandaşlar katıldı.

Balıkesirli Gençler, Türk Diplomasisini Konuşacak

AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey ile Dış İşleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Yavuz Selim Kıran “Merkez Ülke Türkiye” konulu söyleşide, 28 Eylül Çarşamba günü Avlu Kongre Merkezi’nde gençlerle buluşuyor. Programda; kamu diplomasisi ve Türk dış politikası detaylı olarak ele alınacak. 

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin ortaklaşa düzenleyeceği “Merkez Ülke Türkiye” konulu söyleşide; AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey ile Dış İşleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Yavuz Selim Kıran gençlerle buluşacak. Kamu diplomasisi ve Türk dış politikasınındetaylı olarak ele alınacağı program, 28 Eylül Çarşamba günü saat 19.00’da Avlu Kongre Merkezi Ertuğrul Salonu’nda gerçekleşecek. 

TÜRKİYE’NİN DİPLOMASİDEKİ ROLÜ KONUŞULACAK

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dış İlişkiler Komisyonu, Dijital Mecralar Komisyonu ve Akdeniz PA Üyesi Dr. Mustafa Canbey ile Dış İşleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Yavuz Selim Kıran, gençlere Türkiye’nin diplomasideki mevcut durumunu aktaracak. Yıllardır; güneyinde, kuzeyinde ve doğusunda yaşanan çatışmalardan, batısında süren gerilimlerden zarar görmeden yoluna devam eden Türkiye’nin, özellikle Rusya-Ukrayna Savaşı’nın patlak verdiği günden bu yana sergilediği denge politikası ve arabuluculuk rolüyle dış politikadaki gücünün her geçen gün artması ve diplomaside merkez ülke konumuna gelme yolculuğu konuşulacak.

Denizler Hayalet Ağlardan Kurtuluyor

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin paydaş olduğu “Hayalet Ağların Temizlenmesi Projesi” kapsamında bugüne kadar 5 futbol sahası büyüklüğündeki 12 bin metrekare hayalet ağ denizden çıkarıldı. Çıkarılan bu ağların geri dönüştürülerek ülke ekonomisine kazandırılması planlanıyor. 

 

Büyükşehir Belediyesi; Marmara ve Ege Denizi’nin en güzel kıyılarını bünyesinde barındıran Balıkesir’de, deniz suyunun kalitesini artırmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Temiz çevre ve doğa dostu projelerle; atıksız bir yaşam oluşturulmasına yönelik yatırım, hizmet ve projelere büyük önem veren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Sıfır Atık Mavi” projesi kapsamında birçok çalışmanın hayata geçirilmesine de öncülük ediyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün iş birliğiyle yürütülen “Hayalet Ağların Temizlenmesi Projesi” kapsamında 2021 yılında başlatılan çalışmalar, 2023 yılına kadar aralıksız devam edecek. 

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Hayvansal Üretim ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü koordinesinde yürütülen çalışmalarla; denizlerdeki biyolojik çeşitliliğe ve sürdürülebilirliğe büyük tehdit oluşturan ve “hayalet ağ” olarak da tarif edilen terk edilmiş ağlarla mücadele kapsamında bu güne kadar; Marmara ve Ege Denizi kıyılarından 12 bin metrekare hayalet ağ çıkarıldı. Ortalama 5 futbol sahası büyüklüğüne denk gelen ağların yanı sıra denizlerden birçok plastik atık çıkarıldı. 

ÜLKE EKONOMİSİNE KAZANDIRILACAK

Balıkların ve yengeçlerin ölümüne yol açan, deniz yaşamının en büyük tehdit unsurlarından olan “hayalet ağlar”ın temizliğinin yanı sıra önemli bir adım daha atılacak. Denizden çıkarılacak hayalet ağların geri dönüştürülerek ülke ekonomisine kazandırılması planlanıyor. 

SU ALTI CANLILIĞI ARTACAK

Deniz canlılarının yaşamında büyük tehlike oluşturan hayalet ağların temizliğine düzenli olarak devam edilmesi için 2023 yılında sona erecek protokolün ardından bir yenisi daha imzalanacak. Bu sayede denizlerin temizlenmesinin yanı sıra; sualtı canlılığının artırılması, suni resif oluşturulması, kırmızı mercanların korunması gibi birçok bilimsel proje takip edilecek.

Muhteşem Atmosferiyle Avlu 2. Etap Açıldı

Balıkesirlilerin uğrak noktası, günde ortalama 5 bin kişinin ziyaret ettiği Avlu’nun, 2. Etabının açılışı gerçekleştirildi. Avlu’nun muhteşem atmosferinde gece gündüz gerçekleştirilen etkinlikler ve konserlere vatandaşların ilgisi büyük oldu.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Avlu 2. Etabın açılışını gerçekleştirdi. Gündüz alanda yapılan çeşitli etkinliklerin ve açılışın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi, gece gerçekleştirilen konserlerle de Avlu’nun ihtişamına yakışır bir organizasyon düzenlendi.

Avlu 1. Etaba entegre olarak yapılan 2. Etabın; 15 bin 682 metrekaresi inşaat alanı, 26 bin 431 metrekaresi yeşil alan olarak vatandaşlara hizmet verecek. Toplamda 240 bin metrekare açık alan üzerine konumlanan Avlu’nun ilk etabında 20, ikinci etabında ise; 54 olmak üzere toplam 74 kiralanabilir alan bulunuyor. 2. Etapta yer Yüzde 70’in üzerinde doluluğun sağlandığı dükkânlarda yaklaşık 800 kişinin istihdamı sağlanacak. Avlu 2. Etapta; konser alanı, amfi tiyatro, tiyatro ve sergi salonu, kongre merkezi, ticaret odası, 1700 metrekare skate park, 1850 metrekare tartan pist yürüyüş yolu, 850 metrekare spor salonu ve çocuk parkları bulunuyor. 

Yapılan hizmet ve yatırımlarla, Balıkesir’in mütevazı bir şehir olma kabuğundan sıyrıldığını söyleyen AK Parti Balıkesir Milletvekili Avukat Adil Çelik “Bunların hepsi bir makro planın eseridir. Balıkesir’i kabına sığmayan bir şehir haline getiren eserler emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Benzerlerini yurt dışında gördükleri hizmetlerin, Balıkesir’de de hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, Balıkesir’e böyle bir hizmet yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Göreve geldiği günden bu yana Balıkesir’de kronikleşen her sorunu çözüme kavuşturmak için gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, önceki dönem belediye başkanlarından Ahmet Edip Uğur’un yapımını başlattığı Avlu’nun, 2. Etabını tamamlayarak açılışını gerçekleştirmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. 

CUMHURBAŞKANI BALIKESİR’E GELİYOR

Balıkesir’in artık kalkış noktasına gelmiş, bütün yatırımlarını tamamlamış, yeni yapılacak işlerle ilgili sorunlarını çözen proaktif bir şehir haline geldiğini ifade eden Başkan Yücel Yılmaz “Çok yakın bir süre içerisinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle, Balıkesir’de yapılmış bütün yatırımların, özellikle de iş adamlarının OSB’de yapmış olduğu fabrikalarının açılışlarına şahit olacağız. Balıkesir’in aslında çok üst noktada yatırımlar aldığını ve çok hızlı geliştiğini göreceksiniz. Böyle bir mekânın da bu gelen talebi karşılamakta zamanlaması çok iyi oldu. Bugün, Balıkesir’de aynı anda TOKİ 4 ayrı noktada inşaat yapıyor. Sefaköy, Kuvayı Milliye, Çamlık’ın arkası ve OSB bölgesinde. Yine TOKİ vasıtasıyla 3 bin 600 konut yapılacak. Bunlar hep kent yaşamının kalitesini artıracak yerleşimler olacak. Avlu 2. Etabıyla birlikte toplamda 800 vatandaşımızın istihdam edildiği bir yer haline geldi. Her açılan yer şehrimize katma değer katıyor.” dedi. 

UZUN YILLAR SORUNSUZ HİZMET EDECEK YATIRIMLAR

Balıkesir için gece gündüz çalıştıklarını söyleyen Başkan Yılmaz “Evsel atıkların toplandığı bölgede koku problemi vardı. Milyonlarca lira harcayarak şehrimizi hem evsel atıkların depolanma yükünden hem kokusundan kurtaran, üstelik doğaya zarar vermeden enerji üreten bir tesise kavuşturduk. Bu tesis herhangi bir elektrik kesintisi yaşadığımızda 50 bin konuta elektrik sağlayacak kapasitede. Su borularının patlaması sebebiyle yaşanan sıkıntıların önüne yeni yaptığımız hatlarla geçtik. Mevcut olan her arıtma tesisimizin bakımlarını gerçekleştiriyor, yenilerini inşa

 ediyoruz. Çamlık Tepesi, Zağnos Paşa Camisi Meydanı, Başçeşme Mezarlığı, Şeyh Lütfullah Camisi Meydanı, restorasyon çalışmalarımız ve Avlu Yaşam Alanı bunlar uzun yıllar boyunca vatandaşlarımıza sorunsuz hizmet verecek yatırımlar.” dedi. 

AVLU 3 EKİM’DE DÜNYAYI AĞIRLAYACAK

3 Ekim’de Avlu’da, Dünya Habitat günü dolayısıyla dünyanın her yerinden; belediye başkanları, devlet temsilcileri ve Birleşmiş Milletler yetkililerini ağırlayacağını belirten Başkan Yücel Yılmaz “30 büyükşehir belediyesi içerisinde sadece Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, uluslararası bir düzeyde kapsamı bu kadar geniş olan bir imza attı.” diye konuştu. 

Programa, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın yanı sıra; AK Parti Balıkesir Milletvekilleri; Belgin Uygur, Adil Çelik, Yavuz Subaşı ile Mustafa Canbey, AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, ilçe belediye başkanları, Balıkesir Üniversitesi Rektörü İlter Kuş, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katılım gösterdi. 

Açılış programı; önce TRT Müzik ekranlarının sevilen yüzü Züleyha Ortak konseri sonrasında ise milyonların sevgilisi ünlü assolist Gülben Ergen konseriyle taçlandırıldı. Avlu’nun muhteşem atmosferinde yapılan konserler, vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Fırıntaş Körfez Kafe Restoran Hizmete Girdi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraki Fırıntaş, Kazdağları’nın eteğinde Güre Avcılar Bölgesi’ndeki eski zeytin depolama binasını baştan aşağıya restore ederek Fırıntaş Körfez Kafe Restoran olarak yeniden hizmete açtı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Fırıntaş, vatandaşlara daha kaliteli, konforlu hizmet verebilmek için her geçen gün kalitesini ve kapasitesini artırarak çalışmalarını sürdürüyor. Fiyat listesini de vatandaşların alım gücüne göre düzenleyen Fırıntaş, şimdi de Körfez Bölgesi’nde 1250 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 10 bin 516 metrekarelik alana sahip Kafe Restoran açtı. Edremit İlçesi Güre Mahallesi Avcılar Bölgesi’nde 1962 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından zeytin depolaması amacıyla inşa ettirilen bina şimdi vatandaşlara Fırıntaş güvencesiyle restoran olarak hizmet verecek.
FIRINTAŞ’IN ZENGİN MUTFAĞI KÖRFEZ’DE 
Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden 29 yıllığına Fırıntaş tarafından kiralanan bina yaklaşık 6 ay önce restore edilmeye başlandı. Yaz-kış Fırıntaş’ın zengin mutfağı ve uygun fiyatı ile hizmet verecek işletme özel günler için ızgara çeşitleri imkanı da sunacak. Doğası ve bol oksijeni ile eşsiz, dünyaca ünlü Kazdağları’nın eteğinde otantik bir ortamda çok güzel bir restoran açtıklarını söyleyen Fırıntaş Genel Müdürü Oktay Akbaba, tüm tesislerde vizyonlarının; hijyen, temizlik, güler yüzlü hizmet ve vatandaşlara konfor sağlayarak çalışmak olduğunu belirtti. “Daha fazla özen, Fırıntaş'ta standarttır” diyen Akbaba, tüm Balıkesirlileri restorana davet etti.