icon-cloud.svg
19
°
logo-2.png
cloud.png
19
°
  • Basın Materyalleri
baskan_img

6360 sayılı Kanunla kurulan ve 30 Mart 2014 yerel seçimleri ile birlikte il belediyesinin dönüştürülmesi suretiyle tüzel kişilik kazanan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin logosunun belirlenmesi için Büyükşehir Meclisi’nce Nisan 2014 toplantısında karar alındı. 

Logo tespitinin öncelikle halka sorulması gayesiyle ‘’Büyükşehir Logosunu Arıyor’’ mesajıyla duyurular yapıldı. Gelen çok sayıda logo önerisi değerlendirilerek, beklentiler belirlendi. Balıkesir'in büyükşehir olması nedeniyle, il genelinde öne çıkan unsurların simgelere dönüştürülerek, trendlere uygun bir şekilde kullanılması için profesyonel bir çalışma yaptırıldı.
Sonuçta, minimalist bir yaklaşımla hazırlanan ‘’B’’ harfi temalı logo 9 Temmuz 2014 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oybirliği ile kabul edildi.   

Büyükşehir Logosu Neyi Simgeliyor?
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Logosunda bulunan mavi Balıkesir’in Marmara ve Ege denizine olan kıyılarını ve göllerini, yeşil ise ormanlarını ve bereketli topraklarını ifade etmektedir.

Balıkesir halkının ruhundaki efelik ve Kuş Cenneti ortak bir simgeyle sembolize edilirken, Balıkesir’in civar illeri birbirine bağlayan konumu medeniyetin de ifadesi olan yol sembolüyle logoda yer buluyor. Logodaki zeytin dalı ise, Balıkesir ile özdeşleşen huzur, barış ve birliği simgeliyor.

Kurumsal Kimlik Kılavuzu
Logo çalışması ile birlikte hazırlanan rehber, BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’nin kurumsal kimliğindeki görsel ögeleri, kapsamını ve uygulama kurallarını açıklıyor. Herhangi bir çalışma kapsamında logonun kullanımı söz konusu olduğunda, kılavuzun dikkatle okunması ve kuralların titizlikle uygulanması beklenmektedir.

14 farklı versiyon - .jpg
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Logosu
icon-dowloand-button.svg
14 farklı versiyon - .png
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Logosu
icon-dowloand-button.svg