icon-cloud.svg
19
°
logo-2.png
cloud.png
19
°
İstiklal Şiir Yarışması Başladı
19.01.2021

İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. Yılında; Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir Kent Konseyi, Türk Ocakları Balıkesir Şubesi ve Balıkesir Yazarlar ve Şairler Derneği tarafından ‘İstiklal Şiir Yarışması’ düzenleniyor.

Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir Kent Konseyi, Türk Ocakları Balıkesir Şubesi ve Balıkesir Yazarlar ve Şairler Derneği tarafından yapılan açıklamada “Milletimizin ve devletimizin bağımsızlığının destanı,  moral değerlerinin inşası ve bu değerler sisteminin sembolü olan İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Milli Marş olarak kabul edilişinin 100.  yılını anmak; İstiklal Marşında dile getirilen değerlerimizi canlı tutmak amacıyla İstiklal Şiir Yarışmasını düzenliyoruz. Kuvayi Milliye Şehri ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazmasındaki en büyük destekçisi Hasan Basri Çantay'ın şehri olan Balıkesir'in bu günü anlamlı bir etkinlikle kutlayacak olmasından mutluyuz. İstiklal mücadelemizin şahidi Mehmet Akif Ersoy'un satırlara işlediği Milli Şuur ve ruhu yaşatabilmek, gelecek nesillere taşımak en büyük görevimizdir. Bu manada, bu ruhu ve şuuru işlemiş istiklal konulu şiirleri bekliyoruz." dendi.

Balıkesir Kent Konseyi resmi sayfasından 1 Ocak 2021 tarihinde yapılan duyuru ile başlayan yarışmaya Türk Cumhuriyetleri de dahil olmak üzere 18 yaşından gün almış herkes katılabilecek. Seçici kurulunda ünlü şair Nurullah Genç’in de bulunduğu İstiklal Şiir Yarışması’na Türk Cumhuriyetleri’nden katılmak isteyen şairler şiirlerini kendi dillerinde yazabilecek. Başvuruları 1 Ocak’ta başlayan ve 1 Mart tarihinde son bulacak olan yarışmada birinci olan şiir 4 bin, ikinci şiir 3 bin, üçüncü şiir 2 bin ve mansiyon alan şiir de bin lira olarak ödüllendirilecek. Yarışmaya katılmak isteyen şairler ayrıntılı şartnameye ulaşmak ve başvuru yapmak için;

https://balikesirkentkonseyi.org/form/istiklal-siirleri-ulusal-siir-yarismasi-yarismaci-tanitim-karti.html

adresini ziyaret edebilir.

İlgili afişi görüntülemek için buraya tıklayınız.