icon-cloud.svg
17
°
logo-2.png
cloud.png
17
°
Balıkesir’in Kültürel Mirası Uluslararası Sempozyumu’ gerçekleştirildi
06.11.2023

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen “Cumhuriyetin 100. Yılında, Geçmişten Günümüze Balıkesir'in Kültürel Mirası Uluslararası Sempozyumu”nun ikincisi 3-5 Kasım günleri arası Onhann (Agiros) Termal Otel’de 38 üniversiteden 170 akademisyenin katılımıyla tamamlandı.


İl Kültür Müdürü Aytekin Yılmaz, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Avukat Birol Şahin ve Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu’nun da katılımıyla gerçekleşen sempozyum boyunca Balıkesir’in kültürel haritası tüm boyutlarıyla irdelendi. Bildiri sahibi akademisyenlerin, uzmanlık alanlarıyla ilgili tebliğleriyle Balıkesir tarihinin saklı kalmış yanlarını ortaya çıkardı. Bu sayede Kuva-yı Milliye Şehri Balıkesir’in kültürel varlığı, ulusal ve uluslararası alanda belgelenmiş oldu.
Sempozyum açılış konuşmasında söz alan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanı Koray Karabulut, şehrin dört bir yanında kültürel mirasın korumasına yönelik restorasyonlardan, yayınlara, açılan müzelere ve Meslek Edindirme Kurslarına kadar Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını detaylı bir şekilde aktardı.
Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı, Balıkesir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit, Balıkesir’in kadim tarihi ve kültürel mirasının tespiti ve gelecek kuşaklara aktarılması için, yurdun dört bir yanından gelen bilim insanlarına teşekkür etti. İkincisi düzenlenen sempozyum için büyük bir emek verildiğini belirterek, yürütülen çalışmaların kent hafızasına ciltlerce eser olarak döneceğini vurguladı.  “Benim niyetim, Balıkesir için bir şeyler yapmaktı. İki yıldır bu niyetimi en güzel şekilde gerçekleştirmenin kıvancını yaşıyorum. Bu kıymetli çalışmada desteklerini esirgemeyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın ve ayrıca Kent Arşivi çalışanlarının emekleri çok büyük, işin mutfağında bizlerle birlikte onlar vardı. Destek olan tüm kurumlara ve akademisyen dostlara teşekkür ederim.” dedi.
Yüz yüze ve çevrimiçi beş salonda eş zamanlı oturumlarla gerçekleştirilen sempozyuma ait bildiriler kitap haline dönüştürülüp Balıkesir’in kültürel hazineleri arasında yer alacak.

HABER GÖRSELLERİ