cloud.png
27
°
Balıkesir, Türk Mutfağının Gücünü Tüm Dünyaya Gösterdi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gourmand Awards 2023’ten iki büyük ödülle, ülkesine döndü. Ekmek Şehri Balıkesir” kitabıyla “ekmek kitabı” kategorisinde 1.’liği elde eden Büyükşehir, “Zeytin Ülkesi Balıkesir” kitabıyla da “Akdeniz Kitapları” kategorisinde 2.’lik kazanarak Türk Mutfağının gücünü 205 ülkenin katıldığı yarışmada gözler önüne serdi. 

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; şehrin yemek kültürünü, ürün çeşitliliğini ve bu konulardaki potansiyelini öne çıkarmak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmaların meyvelerini topluyor. 2019 yılında dünyanın tek uluslararası yemek kitapları yarışması olan Gourmand Awards’tan “peynir ve süt” kategorisinde “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabıyla birinci seçilen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bu yıl; 2 kitapla 2 ayrı kategoride katıldığı yarışmadan bir 1.’lik ve bir 2.’lik elde ederek ülkesini ve Balıkesir’i onurlandırdı. 29’uncusu düzenlenen Gourmand Awards Yarışması’nda “Ekmek Şehri Balıkesir” kitabıyla “ekmek kitabı” kategorisinde 1.’liği elde eden Büyükşehir Belediyesi, “Zeytin Ülkesi Balıkesir” kitabıyla da “Akdeniz Kitapları” kategorisinde 2.’liği elde etti. 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı temsilen Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’da düzenlenen organizasyona katılan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Serkan Akça “Son 3 yıldır hem peynir hem zeytin hem de ekmek kitaplarımızı yoğun bir çalışmayla bitirdik ve kitaplarımız çıktı. 2019 yılında ‘50 Peynirli Şehir Balıkesir’ kitabımız 1. seçilerek  ‘Best Of Best’ ödülünü almıştı. Bu yıl ekmek kitapları kategorisinde ‘Ekmek Şehri Balıkesir’ kitabımız 1.’lik ödülü aldı. ‘Zeytin Ülkesi Balıkesir’ kitabımız ise ‘Akdeniz Kitapları’ kategorisinde 2. seçildi. Balıkesir olarak zeytin ülkesi bir şehiriz, 12 milyon zeytin ağacımız var. Zeytin üretiminde çok önemli bir konumdayız. Bizi buraya kadar getiren bu emeklerin sahibi Yücel Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Önümüzü açtı, çalışmalarımıza çok büyük destek verdi.” diye konuştu. 

BALIKESİR İLE İLGİLİ KALEME ALDIKLARI KİTAPLARIN HER BİRİ ÖDÜL GETİRDİ

Yarışmadan 2 güzel ödülle dönmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden kitapların yazarları Berrin Bal Onur ile Neşe Biber Aksoy, 2019 yılından bu yana Balıkesir ile ilgili gerçekleştirdikleri kitap çalışmalarıyla dünya çapında çok güzel ödüller aldıklarını ifade etti. 2019 yılında “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabı ile yine Gourmand Awards’tan 1.’lik kazandıklarını hatırlatan yazarlar şimdi ise; “Ekmek Şehri Balıkesir” kitabıyla “ekmek kitabı” kategorisinde 1.’lik,  “Zeytin Ülkesi Balıkesir” kitabıyla da “Akdeniz Kitapları” kategorisinde 2.’lik kazanmanın gururunu yaşadıklarını söyleyerek Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve ekibine sağladıkları tüm imkânlar ve destekleri için teşekkür etti. 

Büyükşehir Meclisi’nde Tüm Bütçeler Oy Birliğiyle Belirlendi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinin 2024 yılı bütçeleri belli oldu. Tüm bütçeler meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi. Büyükşehir’in bütçesi 12 milyar olarak belirlenirken, ilçe belediyeleri de dâhil, Balıkesir 23 milyar 452 milyon 583 bin 431 liralık bir bütçeyle yönetilecek.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı 2. Birleşimi’nde Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin 2024 Mali Gelir Gider Bütçe ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyon raporları görüşülerek Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi bütçesi 12 milyar olarak belirlenirken, ilçe belediyeleri ile birlikte Balıkesir’in 2024 yılı gelir bütçesi toplamda 23 milyar 452 milyon 583 bin 431 lira olarak belirlendi. 

20 ilçe belediyesinin ise gelir bütçeleri şu şekilde planlandı:

Altıeylül Belediyesi: 950.000.000,00

Ayvalık Belediyesi: 1.000.000.000,00

Balya Belediyesi: 140.000.000,00

Bandırma Belediyesi: 1.260.000.000,00

Bigadiç Belediyesi: 550.052.800,00

Burhaniye Belediyesi: 1.000.050.000,00

Dursunbey Belediyesi: 333.450.000,00

Edremit Belediyesi: 1.607.808.917,10

Erdek Belediyesi: 370.000.000,00

Gömeç Belediyesi: 368.000.000,00

Gönen Belediyesi: 796.395.000,00

Havran Belediyesi: 220.490.000,00

İvrindi Belediyesi: 222.735.800,00

Karesi Belediyesi: 1.030.000.000,00

Kepsut Belediyesi: 300.000.000,00

Manyas Belediyesi: 228.436.000,00

Marmara Belediyesi: 214.064.914,00

Savaştepe Belediyesi: 130.000.000,00

Sındırgı Belediyesi: 382.000.000,00

Susurluk Belediyesi: 349.100.000,00

Dünyanın En İyi Ekmek Kitabı ‘Ekmek Şehir Balıkesir’

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bu yıl Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen ve dünyanın uluslararası tek yemek kitapları yarışması olan “Gourmand Ödülleri’nde “Ekmek Şehir Balıkesir” kitabıyla 1’inci seçilerek ülkesini gururlandırdı. Kitap, “Best in the World” (dünyanın en iyisi) etiketiyle basılma hakkı kazandı.

 

Her yöresinde; ayrı bir kültürü, geleneği taşıyan Balıkesir’in ürün çeşitliğini, köklü geçmişini kayıt altına almak ve bu değerli mirası gelecek nesillere aktarabilmek için Başkan Yücel Yılmaz’ın vizyonuyla kitap çalışmalarına ağırlık veren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi “Zeytin Ülkesi Balıkesir” ile “Ekmek Şehir Balıkesir” kitaplarıyla yemek kültürüne yönelik tek uluslararası yarışma olan “Gourmand Ödülleri’nde dünya sahnesine çıktı. Her yıl dünyanın farklı bir ülkesinde gerçekleşen uluslararası etkinlik bu yıl 27-29 Kasım günlerinde Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenleniyor.  

“BEST İN THE WORLD” ETİKETİYLE BASILACAK

Yarışmanın ilk gününde Ekmek Kitapları Kategorisi’nde birinciliği elde eden “Ekmek Şehri Balıkesir” kitabı ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Türk mutfağının zenginliğini ve kadim geçmişini dünyaya duyurarak ülkesini gururlandırdı. Böylelikle “Ekmek Şehri Balıkesir” kitabı, “Best in the World” (dünyanın en iyisi) etiketiyle basılma hakkı kazandı. “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabının ardından ikinci kez bu başarıyı elde eden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yarışmaya katıldığı bir diğer kitabı olan ‘Zeytin Ülkesi Balıkesir’in de sonuçları bu gece belli olacak. 

YAZARLAR BAŞKAN YILMAZ’A TEŞEKKÜR ETTİ

Kitapların yazarları; Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber yaptıkları açıklamalarda ülkemize bu gururu yaşatmanın heyecanını yaşadıklarını söyleyerek kendilerine bu imkânı sunan, kitapların her aşamasında emeği ve katkısı olan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a ve ekibine teşekkür etti. Büyükşehir Belediyesi’nin bu işi çok iyi sahiplenerek kendilerine her konuda destek olduğunu söyleyen yazarlar, emeklerinin karşılığını almanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. 

“İkinci Yüzyıla Girerken Ufuktaki Yeni Türkiye”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Uluslararası Vuslat Platformu tarafından düzenlenen “İkinci Yüzyıla Girerken Ufuktaki Yeni Türkiye” başlıklı konferansta siyaset, bilim, eğitim ve sağlık  konuşuldu. 


Uluslararası Vuslat Platformu tarafından düzenlenen "İkinci Yüzyıla Girerken Ufuktaki Yeni Türkiye" başlıklı konferanslar; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Siyaset, sağlık, bilim ve eğitimin konuşulduğu, 3 gün süren konferanslara çok sayıda milletvekili, belediye başkanı, siyasetçi, farklı üniversitelerden akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş insanı, sanatçı ve gazeteciler katıldı. Programın açılış konuşmalarını gerçekleştiren şef, seyyah ve araştırmacı Ömür Akkor, Balıkesir’in gastronomik değerleriyle ilgili açıklama yaparken Bursa İl Emniyet Müdürü Dr. Sabit Akın Zaimoğlu ise uyuşturucu ile mücadele süreci ve çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
‘ŞEHRE KARŞI SORUMLULUĞUMUZ VAR’
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Yücel Yılmaz, “Biz Balıkesir’i seven insanlarız. Bu şehre karşı bir sorumluluğumuz var. Çok çalıştık, çok şey başardık” dedi. 
MARKA ŞEHİR YOLCULUĞUNU ANLATTI
Balıkesir’in marka şehir yolculuğundan bahseden Başkan Yücel Yılmaz, “Biz şehrimizi ‘dağlarından yağ, ovalarından bal akan şehir’, ‘iki deniz bir şehir’, ‘50 peynirli şehir’ diyerek anlatıyoruz. Tarım, hayvancılık, turizm ile uğraşıyoruz ama sanayimiz de çok güçlü” açıklamasında bulundu.
HAVA ALMAK İÇİN BALIKESİR
Balıkesir’in özellikle sütü ve peyniriyle çok ünlü olduğunu vurgulayan Başkan Yücel Yılmaz, “Hava atmak istiyorsanız Türkiye’nin herhangi bir yerine gidin. Ama hava almak istiyorsanız Balıkesir’e gelin diyoruz. Herkesin bütçesine uygun tatil yapabilme, sağlıklı yaşayabilme imkânı sunan bir şehiriz” dedi.
BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU
İstişarenin önemine vurgu yapan Uluslararası Vuslat Platformu ve Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, Müslümanların birlik içinde olması gerektiğini ifade etti. Darbeler ve darbe girişimleriyle her 10 yılda bir Türk gençliğine zarar verildiğini ifade eden Cebeci, 'Bu ülkede artık barışı sağlayacak, ötekileştirmeyecek, farklı düşüncesine rağmen kucak açacak ve bağrına basacak bir düşünceye sahip olmalıyız. Tek vücut olup bir binanın tuğlaları gibi kenetlenen Müslümanlar olmalıyız” dedi.
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE 
Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, uyuşturucu ile mücadelenin; yerel yönetimlerin, kamu kurumlarının ve üniversitelerinin dahil olması gereken bir konu olduğunu söyleyerek “Çocuklarımızı korumak için toplumumuzun tamamına önemli görev düşüyor” dedi.
‘DERTLENMEK ÖNEMLİ’
Ülkenin geleceğiyle dertlenen insanları Balıkesir’de ağırlamaktan memnun olduklarını söyleyen Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu,  “Dertlenmek önemli. Bu anlamda dertlenen insanları bir araya getiren Vuslat Platformu, kıymetli fikir ve düşünceleriyle ülkemizin geleceğinin inşasında söz sahibi olacaktır” açıklamasında bulundu.
HEDEF; TÜRKİYE BARIŞI
Göç ile ilgili bir konuşma yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Oğuz Üçüncü, Türkiye’nin merhamet kültürünün temsilcisi olarak, ülkelerindeki savaşlardan kaçanlara kucak açtığını söyledi. AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, ise Osmanlı Devleti’nin tarihe 'Pax Ottomana' yani 'Osmanlı Barışı' olarak geçtiğini belirterek “Türkiye, ikinci yüzyılına girerken; hedefimiz hep beraber Paks Türkiye’yi yani Türkiye Barışı’nı gerçekleştirmektir” dedi.
ÇOK SAYIDA OTURUM 
3 gün boyunca devam eden program kapsamında; Türkiye ve dünyada ilaç sektöründen Türkiye Yüzyılında İletişime, beyin göçü ve gençliğin yüzyılından, siyasette sivil toplum perspektifine, dünya basının Filistin ve Gazze’ye yönelik bakışından ikinci yüzyılda üniversite gençliğine kadar birçok farklı konuda çok sayıda oturum gerçekleştirildi.
SONUÇ BİLDİRGESİ
Program, Pazar günü sonuç bildirgesinin okunmasıyla sona erdi. Uluslararası Vuslat Platformu Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Rukiye Karaköse'nin okuduğu sonuç bildirgesinde, şu ifadelere yer verildi: "Türkiye Yüzyılı vizyonu, Türkiye'nin her alanda öncü olma serüveninin başlaması gerektiğini ifade ediyor. Ülkemiz son çeyrek yüzyılda önemli gelişmeler kat etmiştir. 'İkinci Yüzyıla Girerken' konferansları, Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci yüzyılında bu gelişmelerin küresel ve bölgesel alanda çeşitli boyutları ile öncü olma azmi ve kararlılığını hedefleyen en temel konulardan siyaset, sağlık, bilim ve eğitim konularını değerlendirerek ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuna katkıda bulunmayı amaçlamıştır."

Zeytin Ve Ekmek Kitapları Dünya Kitap Yarışması’nda

Gourmand World Cookbook Award 2019’da dünyanın en iyi peynir kitabı seçilen “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabının ardından Balıkesir’in zeytin ve ekmek varlığının kayıt altına alındığı gastronomi kültür serisinin devamı “Zeytin Ülkesi Balıkesir” ve “Ekmek Şehri Balıkesir” kitapları da 2023 Gourmand Awards’da finale kaldı.

“Zeytin Ülkesi Balıkesir” ve “Ekmek Şehri Balıkesir” Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın gastronomik kültürel değerlerini kayıt altına alarak geleceğe taşıma vizyonu ve desteğiyle, Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur tarafından yazıldı. 
2020-2023 yılları arasında yazılan kitapların amacı kadim gıdalarımız zeytin ve ekmeğin, peynirde olduğu gibi Balıkesir’deki varlığına ışık tutarak, geleceğe aktarımını sağlanması ve uluslararası değere dönüşmesi için öncü çalışmalara ilham olması. Yarışma Kapsamında Food Festival Gıda Sempozyumu’nda Türkiye’nin zengin mutfak kültürünü ve kadim gıdalarının Balıkesir üzerinden anlatılacağı sunum yazarlar tarafından yapılacak. Dereceye giren kitaplar için, ödül töreni 27-29 Kasım tarihlerinde Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ta gerçekleştirilecek.
THE GOURMAND INTERNATIONAL
1995 yılından bu yana düzenlenen “Gourmand Ödülleri”, 205 ülkenin katıldığı, yemek kültürüne yönelik tek uluslararası yarışma. Her yıl dünyanın en iyi kitaplarının seçildiği Gourmand Ödülleri, gastronomi yazarlarını, şefleri, yemek kültürü uzmanlarını, öncü kurum, kuruluş ve yayıncıları bir araya getiren dünyanın en önemli gastronomi etkinliklerinden biri. Her yıl dünyanın farklı bir ülkesinde gerçekleşen uluslararası etkinlik bu yıl 27-29 Kasım tarihlerinde Riyadh’da Suudi Bayram Yemekleri Festivali kapsamında düzenleniyor. Festival kapsamında gerçekleşecek sunumlarda Balıkesir şehirdeki kadim gıdalar üzerinden Anadolu yemek kültürünü paylaşacak. 
KİTAPLAR 50 PEYNİRLİ ŞEHİR BALIKESİR
Balıkesir’in yöresel ve geleneksel peynirlerinin kayıt altına alındığı “50 Peynirli Şehir Balıkesir”  kitabı uluslararası kitap yarışması Gourmand Cookbook Award 2019’da peynir ve süt ürünleri kategorisinde dünyanın en başarılı kitabı seçildi. Balıkesir’in köklü peynir ve kültürel çeşitliliğini kayıt altına alma amacıyla, iki yıl süren gezi, araştırma inceleme ile  hazırlanan “50 Peynirli Şehir Balıkesir” yarışmada Almanya, İsviçre, Kanada, Fransa gibi ülkelerin içinde yer aldığı 12 finalist arasından birinciliğe ulaştı.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi desteği, yazarlar Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber’in araştırma, gezi, inceleme çalışmaları gerçekleştirilen “50 Peynirli Şehir Balıkesir” şehrin süt ürünlerindeki kültür ve geleneklerini, köklü geçmişini,  peynir zenginliğini kayıt altına almak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla yazıldı.“50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabı ile özgün kaynaklara dayalı bilimsel temelli bir çalışma ortaya konuldu. Çalışmalar sırasında sayısı 50’yi bulan peynirle birlikte pek çok yerel-geleneksel ürün tespit edildi, bu keşif ve tespitler tarih, coğrafya, insan birlikteliğinin ortaya çıkardığı kültürel dokularla birlikte, yüzlerce yazılı ve sözlü kaynak, 250’den fazla görselle desteklenerek aktarıldı. Kitabın İngilizce baskısı da yapılmıştır.
ZEYTİN ÜLKESİ BALIKESİR
2019-2021 yıllarını kapsayan saha çalışması ile tamamlanan kitap, zeytinin bölgedeki mevcut durumunu saptayarak, Balıkesir için değerini, potansiyelini, kültürel birikimini kayıt altına almak amacıyla yazıldı. Küçük aile üreticilerinden kooperatiflere, zeytin işletmelerinden makine üreticisine, tayfasından kâhyasına, tadım uzmanından laboratuvarlarına, zeytinin değip dokunduğu ahşap atölyelerinden sabunhanelere, pirina fabrikalarından müzelere, satış noktalarından restoranlara uzanan tüm değer zincirinde yüzlerce görüşme yapılarak,  Balıkesir’in ardında saklı tuttuğu zeytin dünyası kitabın sayfalarına yansıdı. Yazılı ve sözlü 300’den fazla kaynakla desteklenen kitaba pek çok şair, yazar, değerli akademisyen katkı sağladı. Zeytinle ilgili yapılmış bilimsel çalışmalardan, birbirinden kıymetli kitaplardan edinilen bilgiler,  uzman ve saha görüşmeleriyle birleştirilip geçmiş, bugün ve geleceği yansıtacak bir kitap içeriğine ulaşıldı. Kitap, İngilizce baskısıyla uluslararası platformlarda da yerini almak üzere, 2022 yılında basımı tamamlandı.
EKMEK ŞEHRİ  BALIKESİR
Buğdayın anavatanı kimliği ile üzerinde yaşayan halkların  bilgelikle ekmeğin sırlarına hakim olduğu, binbir çeşit lezzetin yuvası olmuş, geçmişten bugüne gıdanın geleceğine de yön veren Anadolu ekmeklerinin Balıkesir şehri üzerinden anlatıldığı kitap , 2020-2022 yıllarını kapsayan saha çalışması ile tamamlandı. Ekmeğin bölgedeki mevcut durumuna bakarak, Balıkesir için değerini, potansiyelini, kültürel birikimini kayıt altına alma amacıyla hazırlanan kitap 2023 yılında basıldı.
Ekmekle ilgili yapılmış bilimsel çalışmalardan, birbirinden kıymetli kitaplardan edinilen bilgiler,  uzman ve saha görüşmeleriyle birleştirilerek, geçmiş, bugün ve geleceği yansıtacak bir içerikte hazırlandı. Balıkesirli aileler ve yerel fırınlar aracılığıyla 20 ilçesinde yaşayan farklı halkların sürdürdükleri  geleneksel  ekmek reçetelerine yer verilen kitapta ,  62 ekmek toplam 172 reçete kayıt altına alındı.
Hayatta kalmanın sırrını saklayan ekşi mayaları, değirmenleri, atalık tohumlarıyla, toprağın insanoğlu ile ilişkisinin en önemli anlatıcısı ekmek Balıkesir’in özgün reçetelerinde kitabın sayfalarında ihtişamını korumaya devam edecek.
YAZARLAR
Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber peynir ile ilgili yolculuklarına 2000 yılında  İstanbul’da açtıkları Antre Gourmet ile başladılar. Yazarlar ilk olarak 2015 yılında yayınlanan “Peynir Aşkına” kitapları ile Gourmand Cookbook Award Best in the World’ de yarışmaya hak kazanarak Türkiye temsil ettiler. Ardından “50 Peynirli Şehir Balıkesir” ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, bir şehrin peynir çeşitliliğini kayıt altına alınmasına ve peynir envanterinin çıkarılmasına imkân sağladılar. 50 Peynirli Şehir Balıkesir Kitabı 2019 yılında Gourmand Awards’da Dünya birincisi seçildi. Yazarların hazırladıkları Zeytin Ülkesi Balıkesir-Balıkesir ve Ekmek Şehri Balıkesir kitapları 2023 yılında yayınlanmıştır. 

Binlerce Öğretmenden Başkan Yılmaz’a Alkış

Bandırma, Manyas, Erdek, Marmara ve Gönen’deki öğretmenlerin ardından bu kez de Edremit, Ayvalık, Burhaniye, Havran ve Gömeç ilçelerinde görev yapan yüzlerce öğretmen, öğretmene verdiği değer nedeniyle Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı alkış yağmuruna tuttu. 

 

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle; Bandırma, Manyas, Erdek, Marmara ve Gönen’deki öğretmenler ile bir araya gelen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz şimdi de Edremit İlçesi’nde, Edremit,Ayvalık, Burhaniye, Havran ve Gömeç ilçelerinde görev yapan öğretmenler ile bir araya geldi. Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi (BİGEP) sınavlarının 6 milyon liradan fazla masrafının karşılaması, yeni okulların yapılması, 30’dan fazla okulun onarılması, yüzlerce okulun çevre düzenlemelerinin yapılması, BALBUCKS, OnHann Otel ve restoranlarda ve otobüslerde ulaşım indirimlerinin yapılmasından dolayı, öğretmenler Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı alkış yağmuruna tuttu.
BALIKESİR’E AYRI BİR DEĞER KATAN BAŞKAN
24 Kasımlar geldiğinde içlerinde biraz burukluk, biraz hüzün ve mazi akıllarına geldiğini söyleyen Memur-Sen Balıkesir İl Başkanı Ercan Kurter“24 Kasım Öğretmenler Günümüze ayrı bir anlam katan, Balıkesir’imiz için de büyük bir değer olan öğretmenlerimizi anlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’a hepimizi bir araya getirdiği için çok teşekkür ederim. Eğitimden sağlığa, tarımdan turizme kadar Balıkesir’imizin her yerine dokunan, her konuda yatırım yapan, Yücel Başkanımız ulaşım konusunda öğretmenlerimiz için büyük kolaylık sağlayan fiyat indirimleri yaptı. Öğretmenler ve sendikam adına kendilerine çok teşekkür ederim.” dedi.
BİNLERCE KEZ TEŞEKKÜR EDİYORUM
Çok güzel insanlarla bir arada olduklarını belirten Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, “Yücel Başkanımıza binlerce defa teşekkür ediyorum. Karesi Belediye Başkanlığı’ndan bugüne; eğitime, eğiticilere ve en önemlisi de eğitim alanlarına vermiş olduğu destekleri çok iyi biliyoruz. Balıkesir merkezde başlatmış olduğu eğitime desteği şu anda 20 ilçede durmadan itiraz etmeden sürdüren bir büyükşehir belediye başkanımız var. Bunu ben belediye başkanı arkadaşı olarak söylemiyorum. Böyle bir belediye başkanımız olduğu için ben kendisine binlerce defa teşekkür ediyorum. Eğitim camiası adına da Allah razı olsun diyorum. 24 Kasım öğretmenler gününüz kutlu olsun.” dedi. 
BAŞKAN YILMAZ’DAN BİGEP SINAVLARINA 6 MİLYON LİRA NAKİT DESTEK
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın ev sahipliğinde bir araya geldiklerini belirten Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Balıkesir’i üçe böldük. Bandırma bölgesindeki öğretmen arkadaşlar ile bir araya geldik. Eğitimin her kademesinde sürekli yanımızda olan bir büyükşehir belediye başkanımız var. 2019 yılında başlayıp 2023 eğitim yılına kadar devam eden ve 2024 yılında da devam edecek olan BİGEP sınavlarına Yücel Başkanımız 6 milyon lira harcamıştır. Bu sadece nakit olarak aktarılan paradır. 2023 yılı içerisinde okulların iyileştirilmesi amacıyla 30’dan fazla okulda büyük onarımlar gerçekleştirdi. Talep ettiğimiz tüm işler erken ya da geç mutlaka karşılanıyor. Eğitime vermiş olduğu destekten dolayı Yücel Yılmaz başkanıma çok çok teşekkür ediyorum” dedi. 
ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
Dün Bandırma’da, bugün Edremit’te ve perşembe günüde Balıkesir merkezdeki öğretmeler ile bir araya gelecekleri bilgisini veren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Öğretmenlik; dokunan, ruha işleyen ve bireyin kendisine inen bir meslektir. Hayatta herkesle rekabet yaşayabilirsiniz ama iki grup var, asla sizi kıskanmaz ve başarınızla övünç duyar bunlar; anne babanız ve değerli öğretmenlerimizdir. Bu iki durum aslında öğretmenlerin ne yaptığını ortaya koyuyor.
DEPREME KARŞI OKULLARDA ÖNLEM ALIYORUZ
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak fiziksel ve mekânsal birçok değişikliğin şartlar oluştuğunda hemen yapılabildiğini görüyoruz. Bundan üç yıl önce Valimiz bizleri topladı ve toplantıda depreme dayanıklı okullar yapılması gerektiği kararı alındı. İş adamlarımız hayırseverlerimizle beraber depreme dayanıklı olmayan okullarımızın yıkımı gerçekleştirilip yenileri yapıldı. Büyükşehir Belediyesi olarak da Balıkesir Karesi İlçesi’ndeki Sakarya İlkokulu’nu yıkıp 6 ayda kendi imkânlarımızla yeniden yaptık.
BUGÜNÜMÜZÜN MİMARI ÖĞRETMENLERİMİZ
Ülkeler yer altı kaynakları sayesinde en gelişmiş ülkeler olsaydı, Afrika en gelişmiş ülke olurdu. Kültür gelenek ve geçmişten buyana var olmayla alakalı gelişmişlik olsaydı bugün dünyanın en gelişmiş ülkesi Mısır olurdu. Dünyanın en zeki insanlarına göre gelişmişlik olsaydı Hindistan en gelişmiş ülke olurdu. En güzel vatandaşına hitap eden ve hak huzur adalet içerisinde yaşayan toplumların eğitimleri kalitelidir. Ve eğitime yatırım yapan ülkeler hep daha iyiye gidiyor. Cumhuriyet’imizin 100. yılına gelinceye kadar tüm kazanımlarımızın menteşesinin öğretmenlerimiz olduğunu düşünüyorum. Kapı büyüktür ama kapıyı ayakta menteşedir.” dedi.
ULAŞIM İNDİRİMLERİMİZ HAYIRLI OLSUN
Başkan Yılmaz, konuşmasının sonunda öğretmenlere yapılan yüzde 76’ya varan ulaşım indirimi ile BALBUCKS, OnHann Otel ve restoranlarında yapılan yüzde 20 indirimin hayırlı olmasını temenni etti. Programın ardından Başkan Yılmaz, Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Cumhuriyet İlkokulu ve Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nun bahçesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çevre düzenlemelerini inceledi. 

Büyükşehir’den Öğretmenlere Müjde

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle öğretmenlere müjde üstüne müjde verdi. Öğretmenler artık Büyükşehre ait otobüslere yüzde 59 ile yüzde 76 oranında indirimli binecek. Ayrıca öğretmenler, 21-24 Kasım tarihleri arasında Balbucks, OnHann Otel ve restoranlarından yüzde 20 indirimli faydalanacak. 

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı, Başkan Yücel Yılmaz’ın talimatı ile öğrencilerin ardından şimdi de öğretmenlere ulaşım desteği veriyor. Bandırma İlçesinde; Bandırma, Manyas, Erdek, Marmara ve Gönen’deki öğretmenler ile bir araya gelen Başkan Yücel Yılmaz 24 Kasım Öğretmen Günü müjdesi verdi. Başkan Yılmaz, “24 Kasım Öğretmenler Günü itibariyle tüm öğretmenlerimizin seyahatlerine indirimler yapıyoruz. Örneğin; Bandırma’dan Balıkesir’e giden bir öğretmenimiz 130 lira ücret ödüyordu. Bu tarifeye yüzde 69 oranında indirim yaparak ulaşım ücretini 40 liraya düşürdük ve bundan sonra sürekli böyle olacak. Aradaki farkı da Büyükşehir Belediyesi olarak sübvanse ederek şoför esnafımızı da mağdur etmiyoruz. Öğretmenlerimiz kimlik kartlarıyla alacağı akıllı kartla Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerde indirimli binecek. İkinci müjdem de Balıkesir’in çeşitli yerlerinde bulunan Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan OnHann otellerde, OnHann Restoranlarda ve Balbucks’ta. Yine akıllı kartlarını göstererek buralardan yüzde 20 yararlanacaklar, hayırlı uğurlu olsun” dedi.
17.689 ÖĞRETMEN FAYDALANACAK
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 801 İlkokul, Ortaokul ve Lise ve bu okullarda görev alan 15 bin 225 Öğretmen, özel okul, kreş, etüt merkezi gibi 169 özel eğitim kurumunda görev yapan 2 bin 69 öğretmen, farklı müdürlüklerde görevli 395 usta öğretici olmak üzere toplamda 17 bin 689 öğretmene yüzde 59 ile yüzde 76 oranında indirim yapıldı.
İL GENELİNDE ÖĞRETMENLERİMİZE UYGULANACAK ÜCRET İNDİRİMİ
Öğretmenler Büyükşehir’e ait Toplu Taşıma araçlarımızdan 11.00 TL biniş ücreti ödeyerek ulaşım hizmetinden yararlanırken bu ücret üzerinden yüzde 40.91 indirim uygulanarak 6,50 TL ücret ödeyerek faydalanacak. Esnaf tarafından işletilen Dolmuş Taksi ve Minibüslerde 13.00 TL biniş ücreti ödeyerek ulaşım hizmetinden yararlanırken bu ücret üzerinden yüzde 30.77 indirim uygulanarak 9,00TL ücret ödeyerek faydalanabilecekler.
ÖĞRETMENLERE ÖZEL ABONMAN TARİFELER
ABONMAN TİP 1
Aylık 50 Biniş Hakkı: 215 TL 
Büyükşehir’e ait araçlarda biniş ücreti 6,50 TL iken bu tarife ile yaklaşık %34 oranında indirim sağlanarak biniş ücreti 4,30 TL’ye düşecek. Esnaf tarafından işletilen dolmuş taksi ve minibüslerde biniş ücreti 9 TL iken bu tarife ile yaklaşık %5 oranında indirim sağlanarak biniş ücreti 8,60 TL’ye düşecek. 30 gün boyunca şehir içi otobüs ve kampüs hattında 50 biniş, merkez taksi dolmuş ve minibüs hattında 25 biniş yapma imkanı sağlayacak.
ABONMAN TİP 2
Aylık 80 Biniş Hakkı : 344 TL
Büyükşehir’e ait araçlarda biniş ücreti 6,50 TL iken bu tarife ile yaklaşık %34 oranında indirim sağlanarak biniş ücreti 4,30 TL’ye düşecek. Esnaf tarafından işletilen dolmuş taksi ve minibüslerde biniş ücreti 9 TL iken bu tarife ile yaklaşık %5 oranında indirim sağlanarak biniş ücreti 8,60 TL’ye düşecek. 30 gün boyunca şehir içi otobüs ve kampüs hattında 80 biniş, merkez taksi dolmuş ve minibüs hattında 40 biniş yapma imkanı sağlayacak.
ABONMAN TİP 3  
Aylık 100 Biniş Hakkı: 410 TL
Büyükşehir’e ait araçlarda biniş ücreti 6,50 TL iken bu tarife ile yaklaşık %37 oranında indirim sağlanarak biniş ücreti 4,10 TL’ye düşecek. Esnaf tarafından işletilen Dolmuş Taksi ve Minibüslerde biniş ücreti 9 TL iken bu tarife ile yaklaşık % 9 oranında indirim sağlanarak biniş ücreti 8,20 TL’ye düşecek. 30 gün boyunca şehir içi otobüs ve kampüs hattında 100 biniş, merkez taksi dolmuş ve minibüs hattında 50 biniş yapma imkanı sağlayacak.
AKILLI KARTA NASIL BAŞVURULUR?
Öğretmen Kart alarak indirimden faydalanmak isteyen öğretmenler; kurumundan alınacak çalışma belgesi ve meslek kimlik kartı, bir adet vesikalık fotoğraf ile BALKART kişiselleştirme merkezlerine başvurabilirler.   

ÖĞRETMENLERE ÖZEL İLÇELER ARASI YENİ FİYATLAR

Savaştepe - Balıkesir Minibüs hattı: 52 liradan 17 liraya düştü. 

İvrindi - Balıkesir hattı: 45 lira 50 kuruştan 14 liraya düştü. 

Kepsut - Balıkesir hattı: 39 liradan 13 liraya düştü.

Kepsut – Dursunbey hattı: 76 lira 75 kuruştan 31 lira 50 kuruşa düştü.

Dursunbey – Balıkesir hattı: 90 liradan 32 lira 50 kuruşa düştü. 

Susurluk – Balıkesir hattı: 50 liradan 17 lira 50 kuruşa düştü. 

Susurluk- Bandırma hattı:60 liradan 22 lira 50 kuruşa düştü. 

Erdek – Bandırma hattı: 36 liradan 12 lira 50 kuruşa düştü. 

Karşıyaka – Tatlısu – Bandırma hattı: 39 liradan 12 lira 50 kuruşa düştü. 

Gönen – Bandırma hattı: 65 liradan 22 lira 50 kuruşa düştü. 

Manyas - Bandırma hattı: 65 liradan 22 lira 50 kuruşa düştü.

Manyas – Gönen hattı:  50 liradan 15 liraya düştü.

Bigadiç – Balıkesir hattı: 48 liradan 17 lira 50 kuruşa düştü. 

Bigadiç – Çağış Kampüs hattı: 26 lira 75 kuruştan 6 lira 50 kuruşa düştü. 

Sındırgı – Balıkesir hattı: 71 lira 50 kuruştan 26 liraya düştü. 

Sındırgı – Bigadiç hattı: 46 lira 75 kuruştan 17 lira 50 kuruşa düştü. 

Balya – Balıkesir hattı: 65 liradan 21 lira 50 kuruşa düştü. 

Havran – Burhaniye hattı: 24 lira 75 kuruştan 9 lira 25 kuruşa düştü. 

Havran- Edremit hattı: 15 lira 50 kuruştan 5 liraya düştü.

Burhaniye – Edremit –Pelitköy hattı: 28 liradan 10 liraya düştü. 

Ayvalık –Edremit hattı: 52 liradan 20 liraya düştü.

Balıkesir- Ayvalık hattı: 160 liradan 45 liraya düştü.

Balıkesir – Edremit hattı: 130 liradan 40 liraya düştü.

Balıkesir – Bandırma hattı: 130 liradan 40 liraya düştü.

Gençler DGM’de Klavyeleri Ağlattı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Dijital Gençlik Merkezi (DGM)24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel, ara tatilde 110 Bin Türk Lirası ve 10 Bin Türk Lirası ödül havuzu bulunan FİFA 2023 ve VALORANT turnuvası düzenledi. 


Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Daire Başkanlığı,24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel olarak ara tatilde FİFA 2023 ve VALORANT turnuvası düzenledi. İki gün süren turnuvada il dışından gelen e-sporcular tesise ve dijital donatıma hayran kaldı. 110 bin TL ödül havuzuna sahip VALORANT turnuvasında şampiyonu "Team NVus", ikincisi "Dark Passage" ve üçüncüsü "PCİFİC Esports" takımları oldu. 10.000₺ ödül havuzluFIFA2023 turnuvasının şampiyonu "Bekir Karadağ", ikinci "DoğuşcanKöse" ve üçüncü "Alperen Filiz" oldu. E-sporculara ödüllerini, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Daire Başkanı Yahya Akduman takdim etti.
GENÇLER TESİSE HAYRAN KALDI
“Balıkesir’i Geleceğe Taşıyoruz” sloganıyla Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz tarafından Dijital Gençlik Merkezi’nin kurulduğunu ve uluslararası bir gençlik merkez haline geldiğini söyleyen Gençlik Spor Daire Başkanı Yahya Akduman, gençlere, DGM’de hem dijital donanım açısından hem de tesis açısından tüm imkânları sunduklarını dile getirdi.  Balıkesir’deki böyle bir ortamı hiçbir yerde parayla dahi bulunamayacağını söyleyen gençler, tüm bu imkânları Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın gençlere bedava sunmasının paha biçilemeyeceğinin altını çizdi. 

Dalış Köyü, Bölge Ekonomisine Can Suyu Olacak

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Gömeç’te inşa ettiği Dalış Köyü, açılış için gün sayıyor. Türkiye’nin ilk Dalış Köyü’ndeki çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, hem Balıkesir hem de Gömeç’in ekonomisi için çok kıymetli bir yatırımı daha devreye aldıklarını söyledi. 


Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; sahillerinde çok sayıda mavi bayrağın dalgalandığı, her yıl binlerce turisti ağırlayan Balıkesir’i dalış turizmi için cazibe merkezi haline getirecek proje ve yatırımları hayata geçiriyor. Deniz ve güneş turizmi dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan, aynı zamanda dünyanın eşsiz güzellikteki dalış noktalarına ev sahipliği yapan Balıkesir’de; Büyükşehir tarafından inşa edilen “Gömeç Dalış Köyü”nün açılışı için geri sayım başladı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, geçtiğimiz yıl Ekim ayında açılışı yapılan Balıkesir’in değerleri ile mitolojik kahramanların sergilendiği “Su Altı Heykel Galerisi”ni de kapsayan Dalış Köyü’ndeki çalışmaları inceledi. Başkan Yılmaz’a Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam eşlik etti. 
ÇALIŞMALAR SONA ERİYOR
Büyükşehir Belediyesi; Gömeç İlçesi’nde mavi bayrağın dalgalandığı Güvercin ve Martı koyları ile Karaağaç, Pelitköy İçmeler ve mavi bayraklı Pelitköy Bağlarburnu Sahili’ni kapsayan alanda Dalış Köyü inşasını tamamlamak üzere. Dalış Köyü projesi kapsamında oluşturulacak Su Altı Akademisi’nde sportif dalışlar, kurumsal dalışlar, bilimsel dalışlar, engelli dalışları, teknik dalışlar ve arama kurtarma eğitimleri verilecek. Ayrıca fotoğraf atölyeleri, cankurtaran yarışları, triatlon yarışları ve yelken yarışları başta olmak üzere birçok atölye ve aktivite yapılacak. 

TÜRKİYE’DE BİR İLK
Altyapısı ve yüzölçümü açısından Türkiye’nin ilk dalış merkezi olma özelliğini taşıyan tesis, engelli vatandaşların kullanımı göz önüne alınarak planlandı. Dalış Köyü, tüm dalıcı eğitim seviyelerinde uluslararası sertifika alma imkanı sunacak. Doğal taş ve ahşap kullanılarak çevreyle uyumlu bir şekilde inşa edilen eğitim biriminin yanı sıra proje alanında 400 metrelik halk plajı, 9 bin metrekarelik çadır kamp alanı, 2 bin 500 metrekarelik dinlenme ile 2 bin 500 metrekarelik sosyal donatı alanları ve restoran yer alacak. Çalışmalar Gömeç Belediyesi ile işbirliği halinde sürdürülüyor. 

TATİL SEZONU UZAYACAK
Karağaç’ta, yapımı tamamlanan Eğitim Birimi’nde incelemeler yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, hedeflerinin turizmi 12 aya yaymak olduğunu vurgulayarak, “Biz şehrimize aşığız. Şehrimizi tüm değerleriyle dünyaya tanıtmayı ve ekonomisini güçlendirmeyi istiyoruz. Balıkesir’imizin her ilçesi, kendine özgü değerleriyle ön plana çıkabilecek, marka olabilecek bir potansiyele sahip. Şehrimizin her ilçesine ayrı bir fonksiyon vermek istiyoruz. Gömeç’te tatil sezonunu uzatmayı hedefliyoruz” dedi.
ŞEHİR EKONOMİSİNE DEĞER KATACAK
Dalış Köyü’nün Gömeç’in ekonomisi için de oldukça kıymetli bir yatırım olduğunu belirten Başkan Yücel Yılmaz, “İlçeye çok değer katacağına inandığımız Dalış Köyü’nü Türkiye’nin hizmetine açıyoruz. İddia ediyorum; Türkiye’nin en güzeli. Dünyada da fonksiyonları açısından en önemli dalış merkezlerinden biri olacak. Dalış Köyü Gömeç’e hem de Balıkesir’e çok değer katacak. Tüm Türkiye’deki itfaiyecilerin hem eğitiminden tutun dalış ile ilgili çalışmalar yapmak isteyenlere eğitimlerin verileceği bir yer.  Tam donanımlı, uluslararası standartlarda bir yer yaptık” açıklamasında bulundu. 
İLÇELERİ ENTEGRE EDİYORUZ
Balıkesir’in Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olduğunu söyleyen Başkan Yücel Yılmaz, tüm ilçeleri turizm açısından birbirine entegre eden adımları attıklarını belirtti. Yılmaz, “Buraya dalış yapmak için gelecek misafir, Havran’a gidip Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Seyit Onbaşı ile görüştüğü müzeyi gezecek, orada tarihi yağ fabrikalarını ziyaret edecek. Ayvalık’a geçip balık yiyecek, merkezde alışveriş yapacak, Bigadiç’te güvecin tadına bakacak, İvrindi’den kuzusunu alacak, cam seyir terasına gidecek. Mekik gibi bunun alt yapısını dokuyoruz. Hepsini beraber planlıyoruz” dedi.